Trwa ładowanie...

1 maja podrożeją leki

Ministerstwo Zdrowia płaci firmom farmaceutycznym za medykamenty najmniej w Unii Europejskiej. Jednak pacjenci z tego nie korzystają, bo muszą do leków dopłacać i to najwięcej w Europie - informuje "Dziennik Polski".

1 maja podrożeją lekiŹródło: Jupiterimages
d4b6imk
d4b6imk

Ustawa refundacyjna nakazała negocjowanie z producentami cen za leki: jeśli wytwórca nie godzi się na jej obniżenie, preparat nie wchodzi na listę refundacyjną. Zapis okazał się skuteczny: producenci proponują niższe ceny. Jak informuje Barbara Jękot, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, polski resort zdrowia w minionym roku płacił za leki najmniej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Dla pacjentów nie wynika z tego kompletnie nic: w pierwszym kwartale tego roku Polacy dopłacili do leków aż 40,3 proc. - wykazała analiza firmy IMS Health, monitorującej rynek farmaceutyczny. - Ten wynik bezdyskusyjnie stawia nas na pierwszym miejscu w Europie - uważa Michał Pilkiewicz z IMS Health. Dodaje, że na rozwiązaniu oszczędza budżet państwa i kasa NFZ, ale pacjenci płacą coraz więcej.

1 maja, kiedy wejdzie w życie najnowsza lista refundacyjna, część leków podrożeje. Jak wynika z obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia, aż za 510 produktów zapłacimy więcej, a tylko w przypadku 280 preparatów dopłaty zostaną zmniejszone.

d4b6imk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b6imk