Trwa ładowanie...
d1zmqkd

10 podmiotów zainteresowanych drugim multipleksem

1.10.Warszawa (PAP) - Dziesięć podmiotów zgłosiło do Urzędu
Komunikacji Elektronicznej zainteresowanie drugim ogólnopolskim
multipleksem, na którym dostępnych ma być 7 programów....

d1zmqkd
d1zmqkd

1.10.Warszawa (PAP) - Dziesięć podmiotów zgłosiło do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zainteresowanie drugim ogólnopolskim multipleksem, na którym dostępnych ma być 7 programów. Oznacza to, że UKE i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będą musiały ogłosić konkurs na dostęp do tego multipleksu.

"Do godziny 15.00 zainteresowanie zgłosiło już 10 podmiotów, liczba ta może się zwiększyć, bo dzień się jeszcze nie skończył, a część zgłoszeń może jeszcze nadejść pocztą" - powiedział PAP Jacek Strzałkowski rzecznik UKE, nie podając nazw zainteresowanych.

"Na drugim multipleksie ma być 7 programów, więc chętnych jest więcej niż miejsc na multipleksie. Oznacza to obligację dla UKE i KRRiT, aby ogłosić konkurs" - dodał.

W połowie września prezes UKE ogłosiła dostępność częstotliwości z zakresu 470-862 MHz na cele rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiowych lub telewizyjnych w drugim ogólnopolskim multipleksie cyfrowym DVB-T.

d1zmqkd

Zgłoszenie zainteresowania nie jest jednak równoznaczne ze złożeniem wniosku o rezerwację częstotliwości.

Pod koniec sierpnia UKE informowało, że do urzędu wpłynęło 14 wniosków o dostęp do pierwszego multipleksu telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T).

Oprócz czterech analogowych nadawców telewizyjnych, czyli 7 kanałów (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls), wnioski złożyły też m.in. TP EmiTel i siedem rozgłośni radiowych.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Według wcześniejszych informacji UKE chce także uruchomić trzeci multipleks i prowadzi badania techniczne dotyczące jego zasięgu na terenie Polski.

Ewa Pogodzińska (PAP)

epo/ gor/

d1zmqkd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zmqkd