Trwa ładowanie...

35-letni górnik zginął w kopalni "Marcel"

35-letni górnik zginął w nocy z piątku na sobotę w kopalni "Marcel" w
Radlinie. Do wypadku doszło 400 metrów pod ziemią w należącym do tego zakładu tzw. polu
marklowickim w Marklowicach -

Share
35-letni górnik zginął w kopalni "Marcel"
d41g3ws

35-letni górnik zginął w nocy z piątku na sobotę w kopalni "Marcel" w Radlinie. Do wypadku doszło 400 metrów pod ziemią w należącym do tego zakładu tzw. polu marklowickim w Marklowicach - podał nadzór górniczy.

To 35. w tym roku śmiertelna ofiara w górnictwie węgla kamiennego.

"Podczas wydobycia górnik sekcyjny został uderzony oderwaną z ociosu (boczna ściana wyrobiska bryłą węgla" - powiedział PAP rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Krzysztof Król.

d41g3ws

Bryła węgla uderzyła górnika w okolice kręgosłupa. Żył jeszcze, gdy transportowano go w kierunku szybu, później stracił przytomność. Zmarł w sobotę ok. pierwszej w nocy. Miał żonę, osierocił jedno dziecko.

W tym roku, w kopalniach węgla kamiennego zginęło w sumie 35 górników, a dwóch w kopalniach rud miedzi. Także dwie osoby poniosły śmierć w górnictwie kopalin pospolitych.

Do poprzedniej tragedii w górnictwie doszło 5 października, kiedy jednego dnia zginęli dwaj górnicy: w kopalni "Mysłowice-Wesoła" w Mysłowicach oraz kopalni "Sośnica-Makoszowy" w Zabrzu. W pierwszym zakładzie zginął 27-letni, w drugim 43-letni górnik. Tego samego dnia w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej sześciu górników zostało poważnie rannych po porannym wstrząsie górotworu.

Najbardziej tragiczny tegoroczny wypadek w górnictwie miał miejsce 18 września w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej. W wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło tam 20 górników. Kilkunastu z nich nadal przebywa w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Z danych WUG wynika, że od początku roku do końca października w polskich kopalniach doszło do 2904 rozmaitych wypadków, z czego 2311 w kopalniach węgla kamiennego. 24 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 18 w kopalniach węgla.

d41g3ws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41g3ws
d41g3ws