Trwa ładowanie...
lasy państwowe
04-12-2013 16:05

6 tys. choinek na sprzedaż od leśników

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie przygotowują do sprzedaży około 6 tys. choinek. Rozpoczyna się też akcja przeciw nielegalnej wycince - poinformowała PAP rzeczniczka dyrekcji Jolanta Sojka.

6 tys. choinek na sprzedaż od leśnikówŹródło: AFP, fot: Markus Scholz
d2td845
d2td845

"Choinki będą sprzedawane do świąt w nadleśnictwach. Najwięcej będzie świerków, ale zachęcamy również do kupowania drzewek sosnowych. Młode sosny prezentują się bardzo ładnie, długo utrzymują igliwie" - przekonuje rzeczniczka.

Sosna to najpopularniejsze drzewo iglaste w naszym kraju, zajmuje ponad 70 proc. powierzchni polskich lasów - przypomina.

Niektóre nadleśnictwa oferują np. coraz modniejszą jodłę kaukaską czy świerka srebrnego. Ceny drzewek uzależnione są od gatunku i wysokości drzewka.

d2td845

Cena najpopularniejszej choinki świerkowej o wysokości od 1,6 do 2,5 m waha się od 30 do 35 zł, a sosny zwyczajnej 15-20 zł.

Leśnicy zaopatrują w choinki odbiorców na tzw. rynku lokalnym, czyli wsiach i małych miejscowościach, gdzie jest bliżej do miejscowego leśniczego lub nadleśnictwa. Drzewka są do kupienia w wyznaczonych miejscach, np. koło siedzib nadleśnictw lub przy leśniczówkach, do których jest dogodny dojazd.

Pozwala to jednocześnie na zapobieganie nielegalnej wycince drzewek - podkreśla rzeczniczka. Choć - jak dodaje - na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie nielegalny wyrąb drzewek nie stanowi problemu i ma charakter incydentalny.

Jednocześnie ze sprzedażą bożonarodzeniowych drzewek leśnicy rozpoczynają wzmożoną akcję ochrony lasu. Patrole straży leśnej i policji będą zwracać uwagę na miejsca w lesie narażone na kradzieże choinek.

d2td845

Rzeczniczka przekonuje, że kupno żywych choinek z legalnego źródła w żaden sposób nie zagraża polskim lasom. - Leśnicy każdego roku sadzą 500 mln nowych drzew. Sprzedawane choinki pochodzą ze specjalnych plantacji i z tzw. cięć pielęgnacyjnych - dodaje. Średniej wielkości drzewko przeznaczone na choinkę rośnie około 5-6 lat.

Leśnicy corocznie przekazują również drzewka gratis do świątecznej dekoracji np. szkół, szpitali. 13-metrowy reprezentacyjny świerk trafił w tym roku np. na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

d2td845
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2td845