Trwa ładowanie...

7 sposobów na walkę z upałem

Klimatyzacja to najprostszy, ale też najdroższy sposób na walkę z uciążliwym upałem. Nie musi ona być jednak bardzo kosztowna. Pomóc może założenie odpowiednich rolet lub oszczędne używanie urządzeń elektrycznych, które produkują dużo ciepła. Home Broker radzi jak wygrać z upałami.

7 sposobów na walkę z upałemŹródło: Jupiterimages
d3vvnjn
d3vvnjn

W Polsce na dobre zagościł upał. Dziś w Szczecinie i Suwałkach temperatura ma sięgnąć 30 stopni. W Warszawie słupek rtęci ma dojść do 32 kreski, a w Krakowie i Wrocławiu nawet 33 kreski. W weekend wcale nie będzie lepiej. IMGW-PIB ostrzega przed upałem w 10 województwach. Chociaż w naszym klimacie upalnych dni jest w roku niewiele, to są wyjątkowo dokuczliwe. Dlatego o problemie tym warto pomyśleć już na etapie wyboru mieszkania. Home Broker postanowił przygotować zestaw 7 rad, które mogą pozwolić walczyć z dokuczliwymi wysokimi temperaturami.

1.Nie pozwól słońcu wejść do mieszkania
Bardzo dużo ciepła dostaje się do mieszkania przez okna. Nawet kilkanaście razy miej dostaje się go przez dach czy ściany. Z ciepłem przenikającym przez okna najlepiej walczyć stosując żaluzje, rolety, a nawet zwykłe zasłony. Najbardziej skuteczne są wszelkiego typu rolety instalowane na zewnątrz budynku, ponieważ nie tylko chronią przed promieniami słonecznymi, ale także zatrzymują ciepło na zewnątrz mieszkania. Wewnątrz można natomiast zainstalować żaluzje lub rolety ze specjalną powłoką, która odbija przynajmniej część promieni słonecznych.

2. Unikaj upałów już przy wyborze mieszkania
Co prawda przez ściany i dach do mieszkania dostaje się znacznie mniej ciepła niż przez okna, ale nagrzane mury oddają ciepło długo po zachodzie słońca. Koniecznie trzeba więc na to zwrócić uwagę już przy wyborze mieszkania. Szczególnie dotkliwe dla użytkownika może być położenie mieszkania na najwyższym piętrze budynku. Ilość ciepła jaka trafia do pięćdziesięciometrowego mieszkania w ciągu doby przez dach jest nawet większa od tej jaką wyprodukuje włączona kuchenka mikrofalowa przez 10 godzin lub włączony komputer przez około 2 – 3 dni.

(fot. Home Broker)
Źródło: (fot. Home Broker)

Oczywiście trzeba pamiętać, że to co jest wadą mieszkania w okresie upałów – przede wszystkim jego usytuowanie od strony południowej – staje się zaletą jesienią czy zimą (więcej światła, mniejsze koszty ogrzewania).

d3vvnjn

3. Wyłącz zbędne urządzenia elektryczne
Z gorącem można też walczyć ograniczając wykorzystanie urządzeń elektrycznych, szczególnie w szczycie upału. Najwięcej ciepła wytwarzają: lodówka, telewizor, oświetlenie czy kuchenka mikrofalowa. Choć tej pierwszej w upalne dni najprawdopodobniej nikt nie będzie chciał wyłączyć, to w przypadku telewizora, komputera czy oświetlenia oszczędniejsze wykorzystanie jest możliwe. Czemu jest to takie ważne? Przeciętnie można przyjąć, że włączenie wszystkich podstawowych urządzeń elektrycznych na godzinę spowoduje wytworzenie takiej ilości ciepła, jaka dostanie się w południe w ciągu 45 minut przez okna 50-metrowego lokalu, usytuowanego od strony południowej.

4. Oszczędzaj światło
Dużo ciepła w domu generują tradycyjne żarówki i to ograniczenie ich wykorzystania może przynieść choć niewielką ulgę w trakcie upałów. Takiego problemu latem nie mają użytkownicy energooszczędnych świetlówek, które prawie nie wytwarzają ciepła. Podobnie jest w przypadku oświetlenia typu LED. Tego typu źródła światła nie tylko prawie nie produkują ciepła, ale zużywają też jeszcze mniej energii elektrycznej niż świetlówki. Także w tym miejscu trzeba jednak wspomnieć, że ten kij ma dwa końce. Wielu orędowników tradycyjnych żarówek zwraca bowiem uwagę na to, że tradycyjne żarówki są zdrowsze dla oczu, a ponadto ciepło przez nie wytwarzane ogranicza zapotrzebowanie na ogrzewanie zimą.

5. Zainwestuj w klimatyzację
Niezawodnym, ale i najdroższym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest natomiast klimatyzacja. Home Broker sprawdził, jaki koszt wiąże się z używaniem klimatyzatora w 50 – metrowym mieszkaniu i co może wpłynąć na wysokość lipcowego rachunku za prąd. W szczytowym nasłonecznieniu, obniżenie temperatury powietrza z 30ºC do 22ºC, w 50 – metrowym mieszkaniu, kosztowałoby – biorąc pod uwagę tylko zużycie prądu - 60 gr dla mieszkania z oknami wychodzącymi na południe i 40 gr z oknami od północy.

W ciągu całej doby należy liczyć się z kosztem odpowiednio 5,25 zł od południa i 3,5 zł od północy. Wymaga to jednak, aby klimatyzator posiadał klasę energetyczną A (zużywał nie więcej niż 1 wat energii elektrycznej aby zneutralizować 3,2 watów ciepła). Koszt takiej inwestycji można oszacować na 7 – 13 tys. zł (cena z montażem). Do kosztów użytkowania doliczyć należy także coroczne przeglądy gwarancyjne. Cena takiej operacji to od 180 do 250 zł. Oczywiście możliwe jest także zainstalowanie tańszego urządzenia - wtedy należy na ten cel przeznaczyć około 4 tys. zł. Wybór mniej kosztownej opcji wiązałby się jednak z większym poborem energii elektrycznej, wyższą zawodnością klimatyzatora i wyższym poziomem hałasu, co mogłoby być uciążliwe szczególnie nocą. Alternatywą mogą być dużo tańsze, ale też znacznie mniej skuteczne klimatyzatory przenośne.

d3vvnjn

6. … lub wiatrak
Najtańszym i powszechnie stosowanym sposobem na ulżenie sobie w trakcie upałów są wiatraki. Wprawiają one w ruch powietrze, które opływając ludzkie ciało pobudzają parowanie i przynoszą ochłodę. Podstawowym plusem jest cena. Stojący wiatrak to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Gdyby ktoś wolał zamontować sobie wiatrak sufitowy wyda więcej – od niecałych 400 zł do ponad tysiąca.

7. Pamiętaj, że musisz mieć czym oddychać
Walcząc z upałem nie można jednak przesadzić. Komfort zapewnia nie tylko umiarkowana temperatura, ale też świeże powietrze. Jest to kolejne źródło ciepła, na które niestety mamy najmniejszy wpływ. Czyli mimo upału musimy pozostawić uchylone okna bądź zapewnić inny rodzaj wentylacji. Można przyjąć, że świeże powietrze dla trzech osób dostarcza o połowę mniej ciepła niż wynika z nasłonecznienia w samo południe. Nawet jednak tu jest pole do racjonalizacji. O ile to możliwe warto uchylać okna, które w danym momencie nie są narażone na działanie promieni słonecznych. Ponadto o ile w mieszkaniu nie działa klimatyzacja, a na zewnątrz nie rozpęta się burza warto też otworzyć okna na noc, kiedy temperatura spada poniżej tej, która panuje w mieszkaniu.

Dowiedz się więcej: Jaki klimatyzator kupić?

Bartosz Turek
Home Broker

d3vvnjn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vvnjn