Trwa ładowanie...
d45a1wj

75. urodziny KIT KAT

Rok 1935 obfitował w wynalazki, które dla nas są
codziennością. Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez lodówek z zamrażarkami,
kolorowych filmów, parkometrów. Po 75 latach niektóre odkrycia, jak
skonstruowany w Niemczech magnetofon, odchodzą w zapomnienie. Co innego
baton KIT KAT, który dziś jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na
świecie.

Share
d45a1wj

Flagowy produkt firmy Nestlé - wafelek KIT KAT 4 Finger powstał w 1935 roku. Był on odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłoszone przez jednego z pracowników firmy cukierniczej Rowntree. Wrzucił on do stojącej w firmie skrzynki z sugestiami propozycję, by stworzyć "batonik czekoladowy, który można zabrać ze sobą do pracy". Właśnie tak zrodził się wafelek Chocolate Crisp, składający się z tak dobrze nam znanych, 4 paluszków. Już dwa lata później jego nazwę zmieniono na prostszą do zapamiętania i wymówienia - KIT KAT. Wcześniej pod tą marką firma sprzedawała czekoladki w eleganckich pudełkach. Legenda głosi, że nazwę KIT KAT wymyślił Nigel Balchin, który wówczas pracował w firmie na stanowisku psychologa, a później zasłynął jako pisarz (znany, angielski autor kilkudziesięciu powieści i scenariuszy filmowych)
. Historia ta jest wprawdzie mało prawdopodobna, ponieważ nazwę czekoladek zarejestrowano już w roku 1911, gdy Balchin był jeszcze dzieckiem, ale niewykluczone, że jego pomysłem było przeniesienie nazwy z
czekoladek na batonik.

Wafelek KIT KAT bardzo szybko zyskał liczne rzesze swoich wielbicieli. W ramach jego powojennej ekspansji powstały zakłady produkcyjne KIT KAT w Australii, południowej Afryce i Kanadzie. W połowie lat 70-tych globalny rozwój marki objął Europę, a 10 lat później dotarła ona też na Daleki Wschód. Fabryka w Japonii do dziś jest jedną z najbardziej innowacyjnych - to tu powstają batony KIT KAT o smaku zielonej herbaty, arbuza, czy słodkich ziemniaków.

W 1988 roku firma Rowntree została przejęta przez koncern Nestlé. Krok ten przyczynił się do szybkiego wykorzystania drzemiącego w marce potencjału. Zwiastunem nowej, innowacyjnej ery był wprowadzony w Wielkiej Brytanii pierwszy baton KIT KAT Chunky. Jego niesłychany sukces został szybko powtórzony zarówno na rozwiniętych, jak i wschodzących rynkach. W Polsce jest on numerem 1 w portfolio całej marki. Uwielbiamy jego chrupiący wafel, czekoladowy krem oraz mleczną, aksamitną czekoladę.

Któż nie zna flagowego hasła marki: Czas na przerwę, czas na KIT KAT? Warto zaznaczyć, że slogan ten powstał już w 1937 roku! W tej, niezmienionej formie funkcjonuje od ponad 70 lat. Wraz z pojawieniem się telewizji komercyjnej w Wielkiej Brytanii (pod koniec lat 50-tych) hasło to zaczęto wykorzystywać w reklamach telewizyjnych i kampanii prasowej. Błyskawicznie podniosło ono sprzedaż o 22 procent!

Obecnie KIT KAT zajmuje trzecią pozycję wśród światowych marek czekolady i najprawdopodobniej jest najbardziej rozpoznawalną marką słodyczy na świecie. Jej przekaz związany z dobrym samopoczuciem - "Czas na przerwę, czas na Kit Kat" - cały czas z tą samą siłą zachęca konsumentów, by się zatrzymać i cieszyć z każdego dnia.

Autor: IP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d45a1wj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45a1wj
d45a1wj