Trwa ładowanie...

Agencja obniży dopłaty rolnikom

Sejm w czwartek wieczorem znowelizował ustawę o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja będzie mogła teraz obniżać wypłacane rolnikom dopłaty.

Agencja obniży dopłaty rolnikomŹródło: Jupiterimages
d1gear7
d1gear7

Ubiegający się o dopłaty rolnicy sami określają, za jaki areał upraw należą im się unijne pieniądze. Rząd zaproponował, by ARiMR mogła obniżać wypłacane rolnikom dopłaty o kwoty, jakie - według jej wyliczeń - rolnicy niesłusznie otrzymali podczas poprzednich dopłat. Takie nienależne rolnikom kwoty Agencja wylicza po weryfikacji wniosków.

Teraz rolnicy muszą zwracać pieniądze, które niesłusznie otrzymali. Agencja będzie mogła potrącać wypłaty np. wtedy, gdy zadeklarowany przez rolnika obszar, za jaki może otrzymać pieniądze, przekroczy przynajmniej o połowę ten potwierdzony przez Agencję. Jeśli osoba ubiegająca się o dopłaty celowo poda obszar o 20 proc. większy, niż wyliczony przez Agencję, również będzie miała zmniejszone dopłaty.

Zmiany mają dostosować polskie prawo do unijnych regulacji.

Sejm przyjął w czwartek poprawkę, która ma na celu wykreślenie z nowelizacji artykułu pozwalającego na odliczanie kwot od płatności bezpośrednich. Według PSL takie rozwiązanie już istnieje. Konsekwencją przyjęcia tej poprawki jest zmiana tytułu noweli. Brzmi on - nowelizacja ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

d1gear7

Według Lewicy, umożliwienie Agencji odliczeń od przyszłych płatności osłabi pozycję rolników.

Zdaniem PiS, nowelizacja jest niekorzystna dla rolników - takiego typu zmiany powinny być poprzedzone odpowiednim okresem przejściowym, który uświadomiłby rolnikom konsekwencje prawne. Według PiS, nienależnych kwot nie powinno się odliczać od nowych, należnych rolnikom płatności, a powinny być egzekwowane tylko w odrębnym postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez kierownika powiatowego biura Agencji.

d1gear7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gear7