Trwa ładowanie...

Akcyza na papierosy: Amazonki apelują do premiera

Przedstawiciele środowisk walczących z chorobami nowotworowymi zwrócili się do premiera z apelem o zmianę opodatkowania papierosów. Ich niepokój wzbudziły próby lobbingu w sprawie struktury akcyzy.

Akcyza na papierosy: Amazonki apelują do premieraŹródło: Thinkstockphotos
duh8kb0
duh8kb0

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Amazonki Ruch Społeczny i Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi wspólnie wystosowały list do premiera Donalda Tuska. Przypominają w nim, że palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn chorób nowotworowych i najistotniejszą kwestią jest zapobieganie popadaniu w nałóg kolejnych osób, zwłaszcza młodzieży.

"Podniesienie ceny papierosów najtańszych poprzez użycie właściwych narzędzi ekonomicznych (zmiana struktury akcyzy - obniżenie stawki procentowej zgodnie z rekomendacjami WHO) daje szansę odcięcia ludzi najmłodszych od łatwego i ciągłego dostępu do tego rakotwórczego produktu" - czytamy w liście.

Jego autorzy zwrócili również uwagę na lobbing koncernów tytoniowych w sprawie tego podatku i obiecują wsparcie. "Niepokoją nas próby wpływania na rozwiązania z tego obszaru przez koncerny tytoniowe, co w ubiegłym roku ujawniła prasa ogólnopolska. Jesteśmy gotowi wspomóc Pana działania w tych sprawach i liczymy na to, że użyje Pan, rozumiejąc powagę tej sprawy i jej znaczenie dla zdrowia publicznego, wszelkich środków, by długofalowo chronić zdrowie całej populacji" - napisali.

Autorzy listu podkreślają, że zmieniona struktura akcyzy obowiązuje już w 20 krajach Unii Europejskiej i jest zgodna z rekomendacjami WHO.

duh8kb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duh8kb0