Trwa ładowanie...

Akcyza na papierosy w dół!

Coraz więcej krajów Unii Europejskiej obniża stawkę procentową akcyzy na papierosy. Czy szykuje się akcyzowa rewolucja w tytoniu - zastanawia się "Rzeczpospolita".
Share
Akcyza na papierosy w dół!
Źródło: WP.PL
d45ymvl

Od 2012 roku w Polsce wzrasta akcyza na papierosy - średnio o około 4 proc. Wzrost wynikać będzie za sprawą podwyższenia jedynie części kwotowej tego podatku. Od nowego roku stawka ta w Polsce wzrośnie do 170,97 proc. ze 158,36 zł obecnie. Stawka procentowa pozostanie bez zmian na poziomie 31,41 proc.

Taki trend obserwowany jest w wielu krajach UE. Jednak w przeciwieństwie do Polski część krajów decyduje się jednocześnie na obniżenie stawki procentowej akcyzy na papierosy. W 2010 roku zrobiło to 13 państw, w tym Niemcy czy Francja. Najmocniej jednak obniżyła ją Szwecja - z 39,2 proc. w 2010 roku do 1 proc. w 2011 roku. W przyszłym roku stawkę procentową chcą obniżyć Dania i Portugalia.

Zdaniem Krzysztofa Stefanowicza, eksperta KPMG, element kwotowy opodatkowania papierosów jest korzystniejszy dla budżetu, gdyż zapewnia bardziej stabilne dochody, mniej zależne od polityki cenowej producentów i sprzedawców.

Dyrektor ds. korporacyjnych i regulacyjnych British American Tobacco Marcin Wiktorowicz uważa, że problemem dla branży jest tak naprawdę zbyt szybki wzrost podatku akcyzowego.

Obecnie udział podatków w cenie papierosów w Polsce wynosi 84,8 proc. Większy jest tylko w Bułgarii i Wielkiej Brytanii.

d45ymvl

Podziel się opinią

Share
d45ymvl
d45ymvl