Trwa ładowanie...

Aktywa funduszy emerytalnych - marzec 2013

Po dwóch miesiącach spadku wartości aktywów OFE, w marcu br. mieliśmy do czynienia z ich wzrostem. W ciągu miesiąca zwiększyły swą wartość aż o blisko +1,1 mld zł do 269,6 mld zł. To oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o +0,4%.

Share
Aktywa funduszy emerytalnych - marzec 2013
Źródło: Jupiterimages
d3wlnf9

Wzrost aktywów wynikał ze znaczącego zasilenia rachunków OFE środkami z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym miesiącu na konta OFE trafiło ok. +1,4 mld zł nowych środków. Złożyły się na nie +0,8 mld zł przekazanych marcowymi przelewami oraz prawie +0,6 mld zł, które zostały przelane jeszcze w lutym ale konta OFE zasiliły dopiero na początku marca.

Wynik z zarządzania, czyli drugi najważniejszy czynnik wpływający na wartość aktywów, był ujemny i sięgnął niemal -0,4 mld zł. Zdecydowała o tym m.in. słaba koniunktura rynku akcji. W marcu z głównych indeksów na warszawskiej giełdzie, na plusie, z wynikiem +0,6% był jedynie mWIG40, który odzwierciedla zachowanie średnich spółek. W tym samym czasie indeks szerokiego rynku WIG spadł o -2,4%, a WIG20 – indeks największych i najpłynniejszych spółek, zmalał o -3,3%. Spadek zanotował też indeks – sWIG80, który stracił -1,0%. W przeciwieństwie do rynku akcji, zyski przyniosły inwestycje na rynku długu. Indeks obligacji skarbowych IROS zyskał +0,90%, w tym najbardziej wzrosły ceny papierów o 5-letnim okresie do wykupu. Indeks je grupujący IROS-5 zyskał +1,2%.

W minionym miesiącu jednostki funduszy emerytalnych straciły na wartości średnio -0,2%. Jako jedyne zyski wypracowały ING OFE - posiadające największy udział w rynku oraz AXA OFE i to te fundusze w największym stopniu zwiększyły wartość zarządzanych środków (oba o +0,6%). Drugi co do wielkości fundusz - Aviva OFE, powiększył stan aktywów o +0,4% do 60,7 mld zł. Najmniejszy wzrost aktywów odnotował trzeci co do wielkości fundusz - OFE PZU "Złota Jesień" oraz najmniejszy - OFE Polsat, fundusz, którego jednostka najwięcej straciła na wartości w marcu -0,6%.

d3wlnf9

W sumie od początku roku aktywa OFE zyskały na wartości symboliczne +0,2 mld zł.

Zespół Analiz Online

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31032/2013-04-02_fe_aktywa.pdf )

d3wlnf9

Podziel się opinią

Share
d3wlnf9
d3wlnf9