Allegro kupi twój używany telefon

Allegro kupi twój używany telefon
Źródło zdjęć: © AFP

31.07.2012 13:57, aktual.: 31.07.2012 16:34

Europejscy konsumenci wymieniają swoje telefony zwykle co 2 lata. Tymczasem średnia długość życia telefonu komórkowego to około 8 lat. Polacy natomiast posiadają dziś ponad 100 mln aparatów telefonicznych. Allegro chce je skupować.

Europejscy konsumenci wymieniają swoje telefony zwykle co 2 lata. Tymczasem średnia długość życia telefonu komórkowego to około 8 lat. Polacy natomiast posiadają dziś ponad 100 mln aparatów telefonicznych. Allegro chce je skupować.

Co zrobić z używanym bądź zepsutym sprzętem elektronicznym, jeśli nie można go wyrzucić? Dać mu "drugie życie". Na szybką sprzedaż używanego telefonu, a w przyszłości także innej używanej elektroniki pozwoli nowy serwis Grupy Allegro.

Atrakcyjne promocje operatorów powodują, że liczba kolejnych aparatów gwałtownie rośnie, tymczasem stare urządzenia żyją w drugim obiegu rodzinnym lub zwyczajnie kurzą się w szufladach. Znikoma ich część trafia na Allegro, a sprzedaż jest coraz trudniejsza - szerokość oferty sprawia, że sprzedaż aparatu wadliwego, z brakującą baterią lub ładowarką jest bardzo utrudniona. Na tę potrzebę rynkową odpowiada serwis skupujemy.allegro.pl, który kupi telefon niezależnie od jego stanu technicznego.

Sprzedający wybiera model swojego telefonu i ocenia jego stan techniczny. Natychmiast otrzymuje wycenę i, jeśli mu odpowiada, otrzymuje od serwisu zaadresowaną zwrotnie kopertę (w przypadku tanich telefonów), lub do jego drzwi zapuka opłacony z góry kurier (jeśli telefon jest droższy niż 200 zł). Koszty przesyłki pokrywa serwis. Jeżeli w ocenie rzeczoznawców serwisu otrzymany telefon odpowiada opisowi technicznemu, wskazana kwota przesyłana jest na konto sprzedającego. Jeśli nie – użytkownik decyduje, czy akceptuje zaproponowaną kwotę, czy też telefon ma zostać mu odesłany na koszt serwisu. Wszystko odbywa się za pomocą wygodnego panelu na koncie klienta.

- Każdy ponownie wykorzystany telefon to mniejsza ilość nowo wyprodukowanych, a więc mniejsze zużycie surowców i mniejsza ilość potencjalnych odpadów. Zaczynamy od telefonów, ale w perspektywie mamy wszelki elektroniczny sprzęt: tablety, aparaty cyfrowe, laptopy i przenośne konsole do gier - mówi Michał Markowski, dyrektor rozwoju Allegro.

Partnerem współpracującym z Grupą Allegro w realizowaniu projektu jest warszawska firma Greenfone Sp. z o.o., lider na polskim rynku w dziedzinie recyclingu i ponownego wykorzystania telefonów komórkowych. Od wielu lat stara się skutecznie ograniczać liczbę wyrzucanych telefonów. Telefony segregowane są na te, które nadają się do ponownego użytku oraz takie, które zostaną poddane recyklingowi. Pozyskane telefony są testowane przez techników i odpowiednio klasyfikowane. W zależności od wyniku testu telefonu jest on kierowany do ponownego wykorzystania lub utylizacji. W poprzednim roku ok. 94% kupionych przez Greenfone telefonów mogło być ponownie użytych.

- Kierując się Zasadą 3U (Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj ponownie, Utylizuj), staramy się promować zdrowy dla środowiska styl życia i konsumpcji - mówi Bronisław Domitrz, prezes Greenfone. - Uważamy, że wielokrotne użycie - czyli możliwie najpóźniejsze uznanie produktu za odpad, przynosi wielkie korzyści dla środowiska, redukując obciążenia związane z pozyskaniem nowego produktu z surowców pierwotnych i akumulacją potencjalnych odpadów – dodaje Domitrz.

Telefony, których nie da się ponownie wykorzystać, są utylizowane w sposób niezagrażający środowisku. Greenfone korzysta z usług specjalistycznej firmy zajmującej się utylizacją.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także