Trwa ładowanie...
d1tighl
oszczędności

Alternatywa dla lokat

Osoby poszukujące innych niż depozyty form oszczędzania, a równocześnie obawiające się w niepewnych czasach inwestycji w fundusze wkrótce będą miały alternatywę. W czerwcu Getin Bank chce wyemitować bankowe papiery wartościowe. Będą one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Share
d1tighl

_ Bankowe papiery wartościowe są alternatywną do lokat formą inwestycji _ - tłumaczy Jarosław Dowbaj, prezes Getin Banku. _ Ich przewagą nad depozytami jest to, że papiery w dowolnym momencie można zbyć _ - dodaje.

Równocześnie będzie to bezpieczna inwestycja, podobna do lokowania oszczędności w obligacje skarbowe. Tyle że aby oferta cieszyła się zainteresowaniem, stopa zwrotu z tych papierów musi być wyższa od obligacji i zbliżona do lokat. Obecnie oprocentowanie najlepszych lokat wynosi 7-8 proc. w skali roku, a obligacji około 6 proc. Z tym że w przeciwieństwie do lokat zyski z obligacji nie są obciążone tak zwanym podatkiem Belki. Tak samo ma być w przypadku papierów bankowych.

_ Ofertę zamierzamy skierować przede wszystkim do drobnych inwestorów giełdowych, którzy szukają możliwości korzystnego ulokowania kapitału w sytuacji, gdy inwestycje w akcje spółek notowanych na giełdzie nadal nie są pewne _ - mówi Jarosław Dowbaj.

d1tighl

Na początek bank zamierza wypuścić emisję o wartości ok. 200 mln zł. Jeśli spotka się z dobrym przyjęciem, wówczas Getin wyemituje kolejne transze.

Natomiast jeszcze w tym miesiącu bank razem z towarzystwem ubezpieczeniowym Europa, należącym do tej samej grupy, zaoferuje certyfikaty ubezpieczeniowe. To rodzaj funduszu strukturyzowanego, w którym zwrot zainwestowanego kapitału jest gwarantowany. Obie emisje mają pomóc Getinowi pozyskać kapitał na finansowanie kredytów. W pierwszym kwartale bank udzielił kredytów samochodowych na 412 mln zł, o 50 proc. więcej niż w tym samym okresie 2007 r. Kredyty gotówkowe zwiększyły się aż o 57 proc. - do 471 mln zł.

Oprócz Getin Banku bankowe papiery wartościowe chce także wypuścić Pekao SA.

Beata Tomaszkiewicz
POLSKA Gazeta Opolska

d1tighl

Podziel się opinią

Share
d1tighl
d1tighl