Trwa ładowanie...
d4gfr7q
fuzja
08-09-2010 17:46

Amerykański koncern kupi PZL Wrocław

08.09. Wrocław (PAP) - Przedwstępną umowę sprzedaży udziałów PZL Wrocław podpisali w Warszawie przedstawiciele amerykańskiej firmy Hamilton Sundstrand Corporation (HSC) i Agencji...

d4gfr7q
d4gfr7q

08.09. Wrocław (PAP) - Przedwstępną umowę sprzedaży udziałów PZL Wrocław podpisali w Warszawie przedstawiciele amerykańskiej firmy Hamilton Sundstrand Corporation (HSC) i Agencji Rozwoju Przemysłu (ARM). Finalizację transakcji przewidziano na grudzień 2010 r.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka ARM Roma Sarzyńska-Przeciechowska, zawarta umowa stanowi zwieńczenie rozpoczętych w 2009 r. negocjacji, a jej podpisanie było możliwe dzięki wydanej 4 sierpnia decyzji Komisji Europejskiej w sprawie notyfikowanego przez władze polskie projektu restrukturyzacji kombinatu "PZL-Hydral S.A.".

"Komisja uznała planowane umorzenie zobowiązań PZL Hydral S.A. względem podmiotów publicznych za wsparcie niestanowiące pomocy publicznej, spełniające test prywatnego wierzyciela" - powiedziała Sarzyńska-Przeciechowska.

Po zrealizowaniu transakcji sprzedaży inwestor zamierza utrzymać dotychczasowy profil działalności przedsiębiorstwa wprowadzając do produkcji m.in. nowe grupy wyrobów dla lotnictwa.

d4gfr7q

"Dla przyszłego rozwoju spółki istotne jest również zapewnienie przez nowego właściciela dostępu do kapitału i najnowocześniejszych technologii. Inwestor planuje podwojenie uzyskiwanego przez PZL Wrocław poziomu sprzedaży w okresie 5 lat oraz zrealizowanie programu inwestycyjnego na poziomie co najmniej 65 mln zł" - podkreśliła rzeczniczka.

Podpisanie umowy ostatecznej sprzedaży PZL Wrocław i przejęcie wszystkich udziałów firmy będzie możliwe po spełnieniu m.in. następujących warunków - spłaty z ceny sprzedaży udziałów PZL Wrocław wierzycieli publicznoprawnych "PZL Hydral" i zwolnieniu przez nich zabezpieczeń ustanowionych na majątku PZL Wrocław, jak również rozliczeniu wszystkich zaległych zobowiązań PZL Hydral S.A. poprzez umorzenie ich niespłaconej części.

"Pozyskanie inwestora branżowego, zadeklarowane przez HSC inwestycje i dostęp do nowoczesnych technologii stanowią gwarancję rozwoju PZL Wrocław. Mam nadzieję, że podobnie jak wcześniej PZL Mielec, firma stanie się jednym z wiodących przedsiębiorstw w branży" - powiedział prezes ARP Wojciech Dąbrowski.

PZL Wrocław Sp. z o.o. zatrudnia ok. 500 pracowników i produkuje głównie układy paliwowo-regulacyjne do silników lotniczych oraz układy, wyroby i detale hydrauliczne sterowania i kontroli lotu do samolotów i śmigłowców. W spółce - w ramach realizowanego programu restrukturyzacji - został skoncentrowany majątek i podstawowa działalność produkcyjna Kombinatu PZL Hydral S.A.

Hamilton Sundstrand Corporation i jej spółki, wchodzą w skład koncernu grupy United Technologies Corporation - światowego lidera w branży lotniczej i budowlanej, który obecnie zatrudnia w Polsce 7000 osób. Firma jest właścicielem Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu, WSK "PZL-Rzeszów" S.A. oraz Pratt&Withney w Kaliszu.(PAP)

mic/ bos/ ana/

d4gfr7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gfr7q