Trwa ładowanie...
d4iewvb

ARiMR pomoże rolnikom realizującym program bioasekuracji

Rolnicy, którzy zdecydowali się wdrożyć w swoich gospodarstwach program bioasekuracji, mogą ubiegać się w ARiMR o udzielenie pomocy finansowej; wniosek trzeba złożyć do 10 listopada 2015 r. - poinformowała w środę Agencja.

Share
d4iewvb

Pomoc skierowana jest do rolników z woj. podlaskiego, w którym wdrażany jest program bioasekuracji, czyli program zapobiegający szerzeniu się chorób zakaźnych u zwierząt w związku z wystąpienia na tym terenie choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Bioasekuracja polega na ochronie przed zakażeniami stad hodowlanych np. przez wykładanie mat dezynfekcyjnych, zabezpieczanie pasz, zamykanie zwierząt, utrzymywanie czystości itp.

Dzięki wdrożeniu w woj. podlaskim programu bioasekuracji udało się zatrzymać, przenoszoną przez dziki, chorobę ASF. Ostatni przypadek tej choroby wykryto w sierpniu tego roku u dzika odstrzelonego w pobliżu miejscowości Łapicze (gmina Krynki, powiat sokólski, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od granicy polsko-białoruskiej. Był to 76. przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Wcześniej (w połowie 2014 r. i w lutym 2015 r. ) wykryto 3 przypadki ASF u świń. Wszystkie przypadki ASF odnotowano na terenie województwa podlaskiego.

d4iewvb

Pomoc skierowana jest do rolników, w gospodarstwach których w tym roku znajdowało się powyżej 50 sztuk świń. Dotyczy to czterech powiatów położonych na obszarze województwa podlaskiego: sejneńskiego, augustowskiego, białostockiego, sokólskiego.

Ma ona charakter pomocy de minimis w rolnictwie i można w ramach niego otrzymać refundację 50 proc. wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

d4iewvb

Podziel się opinią

Share
d4iewvb
d4iewvb