Trwa ładowanie...
turcja

Azja napędza eksporterów

W 2013 r. zagraniczna sprzedaż polskich firm wzrośnie o 5,8 proc., a później będzie jeszcze lepiej - staniemy się eksportowym wicemistrzem Europy, zapowiada "Puls Biznesu".
Share
Azja napędza eksporterów
Źródło: Jupiterimages
d2sk3he

Po słabym 2012 r. polski eksport zaczyna wracać do normy, pisze gazeta. Koniunktura w strefie euro się poprawia, a wraz z nią nasila się popyt eksportowy - wynika z raportu HSBC i Oxford Economics.

Według prognoz tych instytucji, w 2013 r. zagraniczna sprzedaż polskich towarów wzrośnie o 5,8 proc.; w przyszłym roku będzie to już 7 proc., a w 2015 r. dynamika sięgnie prawie 11 proc.

W długiej perspektywie analitycy HSBC i Oxford Economics też są optymistami. Ich zdaniem w latach 2016-2020 polski eksport wzrośnie łącznie o 55 proc., czyli będzie szedł w górę średnio o 9,1 proc. rocznie. Tylko Turcja może nas pod tym względem wyprzedzić.

Dobre perspektywy dla polskiego eksportu - według autorów prognoz - zawdzięczamy przede wszystkim rynkom azjatyckim. Sprzedaż polskich towarów na Daleki Wschód do końca obecnej dekady będzie się zwiększać w tempie 13-14 proc. rocznie.

d2sk3he

Podziel się opinią

Share
d2sk3he
d2sk3he