Trwa ładowanie...

Badania cytologiczne dla urzędniczek

Urzędniczki Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz żony czy partnerki
pracowników mogą się w czwartek i piątek bezpłatnie przebadać cytologicznie w godzinach pracy. To
część akcji profilaktyki w ramach Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Badania cytologiczne dla urzędniczekŹródło: Thinkstock
d3yjju4
d3yjju4

Urzędniczki Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz żony czy partnerki pracowników mogą się w czwartek i piątek bezpłatnie przebadać cytologicznie w godzinach pracy. To część akcji profilaktyki w ramach Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Zawiązana w zeszłym roku koalicja z udziałem wybitnych lekarzy i miejscowych polityków ma na celu skonsolidowanie działań przeciwko rakowi szyjki macicy, który dzięki współczesnym możliwościom medycyny może być całkowicie wyeliminowany.

"Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie bardzo szeroko zakrojonych badań cytologicznych dla naszych pracownic, odbywają się one w godzinach pracy, w pobliskiej przychodni, w sprawdzonych warunkach. Programem zostały objęte wszystkie pracownice oraz małżonki czy partnerki pracowników, na których również powinien spoczywać obowiązek, by zadbać o swoje kobiety" - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach ambasadorka akcji, wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Gajewska.

d3yjju4

"Zależy nam na naszych pracownicach, chcemy, żeby były zdrowe. Mam nadzieję, że będziemy dawać dobry przykład innym urzędom. Chcielibyśmy zaapelować do pracodawców, by spróbowali takie akcje przeprowadzić u siebie" - dodała.

Swoją żonę na badania w ramach akcji namówił pracownik Urzędu Marszałkowskiego pan Marek. "Na początku była troszkę zaskoczona, ale się zgodziła. Coraz więcej ludzi choruje na raka, kobiety mają świadomość, że muszą przeprowadzać badania. Wydaje mi się, że coraz więcej panów, mężów ma świadomość, że powinno się interesować zdrowiem swoich żon, partnerek" - powiedział PAP.

"To nie żaden przymus, z przyjemnością korzystam z okazji, jaką stworzył mi mój pracodawca. Badam się regularnie, dla własnego spokoju, spokoju rodziny" - mówiła inna pracownica urzędu.

d3yjju4

Badania zorganizowano w ramach populacyjnego programu, prowadzonego i finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak poinformowano podczas konferencji, akcję badań dla pracownic zamierza zorganizować też jeszcze przed wakacjami Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który jest instytucją samorządu wojewódzkiego.

Jak podkreślił jeden z inicjatorów powołania Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy poseł, a zarazem lekarz ginekolog Jerzy Ziętek, cytologia jest tanią i skuteczną metodą profilaktyki wtórnej. "To nowotwór prosty do wyeliminowania. Walczymy o zmniejszenie umieralności - a są państwa, gdzie sprowadzono ją do zera, a także o jak najdłuższą przeżywalność w razie zachorowania" - powiedział.

W tym tygodniu Koalicja zorganizowała też w Katowicach dwudniowe szkolenia dla pracowników pomocy społecznej, aby mogli propagować zasady profilaktyki w środowiskach swoich podopiecznych - osób w trudnej sytuacji materialnej.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, jest bezbolesne. Przeprowadzane regularnie przez dorosłe kobiety pozwala wychwycić niepokojące zmiany we wczesnym, w pełni uleczalnym stadium. Inną, coraz powszechniejszą metodą walki z tym nowotworem, adresowaną do młodych dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego, są szczepienia przeciwko wywołującemu raka szyjki macicy wirusowi brodawczaka ludzkiego. W Polsce nie są dotąd refundowane, finansuje je jednak dla swoich mieszkanek wiele samorządów lokalnych.

(AS)

d3yjju4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yjju4