Wyjątek powinni stanowić pracownicy zatrudniani w szczególnych gałęziach gospodarki, np. spożywczej, medycznej, ratowniczej oraz transporcie lądowym, morskim i lotniczym.
Obecnie przy zmianie zatrudnienia pracownik ma obowiązek wykonania badań lekarskich przed podjęciem pracy w nowej firmie nawet, gdy czekają go te same zadania. Zdaniem resortu gospodarki jest to niepotrzebne dublowanie obowiązków i kosztów.