Trwa ładowanie...
d45po9f

Balcerowicz: musimy skończyć reformy

Rząd powinien dokończyć reformy, od których zależy wzrost gospodarczy, i prowadzić ostrożną politykę makroekonomiczną - uważa profesor Leszek Balcerowicz. Były minister finansów i prezes NBP zaznaczył w rozmowie z "Polską", że dzięki takim działaniom szybciej będziemy dochodzić do poziomu życia na Zachodzie.
Share
Balcerowicz: musimy skończyć reformy
Źródło: AFP, Fot: Janek Skarzyński
d45po9f

Po 20 latach od "Planu Balcerowicza" - autor tych reform uważa, że należy się przed wszystkim zająć uzdrawianiu finansów publicznych. Jak powiedział w wywiadzie dla dziennika - powinno to oznaczać ograniczenie tempa wzrostu wydatków w stosunku do wzrostu PKB. Jego zdaniem można to osiągnąć między innymi doprowadzając do tego, że w Polsce będzie pracować więcej osób. Wtedy - jak wyjaśnił - mniej będzie wydatków socjalnych, a więcej podatków płaconych dzięki legalnej pracy. Ważne jest dla prof. Balcerowicza również dokończenie reformy emerytalnej, która wiąże się z uzdrowieniem finansów publicznych.

Były minister finansów odniósł się też do efektów pracy obecnego gabinetu Donalda Tuska. Zaznaczył, że nie chce być recenzentem tego rządu. Dodał jednak, że za jego duże osiągnięcie uważa przeprowadzenie, mimo weta prezydenta, ustawy wyraźnie ograniczającej przywileje emerytalne.

Cały wywiad z Leszkiem Balcerowiczem w dzienniku "Polska".

d45po9f

Podziel się opinią

Share
d45po9f
d45po9f