Trwa ładowanie...
Gospodarka

Bank spłacają rządową pomoc

Początek tego tygodnia jest wyjątkowo spokojny jeśli chodzi o pojawiające się na rynku dane makroekonomiczne.
Share
Przemysław Kwiecień
Przemysław KwiecieńŹródło: X-Trade Brokers
d3gh0lb

Z ważniejszych rzeczy mamy jedynie dane z niemieckiego przemysłu, które jednak z reguły nie mają dużego bezpośredniego wpływu na rynek, a raczej służą do ugruntowania obrazu makroekonomicznego i potwierdzenia innych wskaźników.

Wczoraj poznaliśmy dane o zamówieniach u naszego zachodniego sąsiada i tym razem nie były one już pozytywnym zaskoczeniem tak jak miesiąc wcześniej. Zamówienia w kwietniu nie uległy zmianie wobec oczekiwań na bardzo niewielki spadek o wobec wzrostu o 3,7% m/m w marcu. W skali roku są one jednak aż o 37,1% niższe. Dziś z kolei poznamy dane o produkcji przemysłowej (godz.12.00). Oczekiwania rynku to +0,1% m/m.

W tej sytuacji rynek może więcej uwagi poświęcić wydarzeniom w amerykańskim sektorze finansowym. Prawdopodobnie dziś Departament Skarbu poda listę 10 instytucji finansowych, które będą mogły wcześniej spłacić rządową pomoc z programu TARP, uwalniając się w ten sposób m.in. od regulacji płacowych.

d3gh0lb

Spekuluje się, że na tej liście znajdą się Goldman Sachs i JP Morgan. Być może inwestorzy dowiedzą się więcej już po wystąpieniu Timothego Geithnera w Senacie, które zacznie się o godz. 16.30 naszego czasu.

Brak istotnych impulsów sprzyja korekcie na mocno wykupionych rynkach akcji. Punktem zwrotnym okazały się piątkowe dane o zatrudnieniu. Były znacznie lepsze od oczekiwań i indeks S&P500 ustanowił nowe maksima, jednak bardzo szybko mieliśmy kontrę podaży, która przerodziła się w nieco większą korektę – o tym w jakiej skali, przekonamy się być może jeszcze w tym tygodniu.

Po ustanowieniu piątkowego maksimum na wykresie rysuje nam się potencjalna 3-falowa korekta z potencjalnym zasięgiem ostatniej fali (rysującej się z poziomu 946 pkt. wczoraj wieczorem) 914 pkt., czyli mniej więcej poziomu, przez który przebiega obecnie linia trendu wzrostowego. Wcześniej krótkoterminowymi wsparciami mogą być poziomy 925 pkt. i 922 pkt. Z kolei kluczowe opory aktualnie to 946-948 pkt. i 957 pkt.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

d3gh0lb

Podziel się opinią

Share
d3gh0lb
d3gh0lb