Trwa ładowanie...

Becikowe niekonstytucyjne?

Rządowy pomysł ograniczenia becikowego dla najbogatszych może być niekonstytucyjny - takie uwagi zgłasza Rządowe Centrum Legislacji. O sprawie pisze dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna".

Becikowe niekonstytucyjne?Źródło: Jupiterimages
d3xoyha
d3xoyha

Rządowe Centrum Legislacji, podobnie jak wcześniej NSZZ "Solidarność", zwraca uwagę, że rządowy pomysł na zmianę w wypłacaniu becikowego może być niezgodny z ustawą zasadniczą. Premier chce, by dostawały je tylko rodziny, w których dochód nie przekracza 85,5 tys. zł rocznie (próg dochodowy z ustawy o PIT)
.

Tymczasem świadczenia rodzinne, a więc także becikowe, wypłacane jest na podstawie dochodu na członka rodziny. Zdaniem Rządowego Centrum Legislacji może to powodować nierówne traktowanie rodzin, bo pokrzywdzone zostaną te z dużą liczbą dzieci.

- Osoby znajdujące się w podobnej sytuacji, tzn. posiadające podobny dochód w przeliczeniu na członka rodziny, będą traktowane niejednakowo, co jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami równości i sprawiedliwości społecznej - pisze RCL w opinii.

Jak wyliczył "DGP", dwuosobowa rodzina o rocznym dochodzie 85,5 tys. zł w przeliczeniu na jednego członka ma niecałe 2,4 tys. miesięcznie i becikowe dostanie. Natomiast czteroosobowa rodzina, w której dochód wynosi 86 tys. zł rocznie, czyli 1,2 tys. miesięcznie na członka już w przypadku kolejnego dziecka zapomogi nie uzyska.

Jak mówi gazecie rzecznik resortu pracy, na razie trwa analiza opinii prawnych. Przypomnijmy, że zmianę zasad wypłaty becikowego Donald Tusk zapowiedział w expose. W zamyśle chodziło o zabranie świadczenia najbogatszym, a podwyższenie jej dla najbiedniejszych. Rocznie wypłacanie becikowego kosztuje budżet 390 mln zł.

Wirtualna Polska/"Dziennik Gazeta Prawna" .

d3xoyha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xoyha