Trwa ładowanie...
d3elr69
d3elr69

Będą porządki w "strukturach"

Nadzór finansowy przygotowuje raport na temat produktów strukturyzowanych. Jakie ma zastrzeżenia?
Share
d3elr69

KNF Rynek polis inwestycyjnych czekają duże zmiany

Komisja Nadzoru Finansowego będzie postulować zmiany na rynku produktów strukturyzowanych - dowiedział się "Parkiet". W grę wchodzi nowa rekomendacja dla firm ubezpieczeniowych, które przy ich tworzeniu współpracują z bankami, lub nawet wniosek do Ministerstwa Finansów o zmiany ustawowe, obejmujące również prawo ubezpieczeniowe.

Nadzór finansowy przygotowuje raport na temat rynku "struktur". Zostanie zaprezentowany w październiku. Już teraz wiemy, że najwięcej zastrzeżeń ma do produktów oferowanych w formie polis inwestycyjnych. To jedno z najpopularniejszych "opakowań" dla produktów strukturyzowanych, obok certyfikatów (depozytowych i inwestycyjnych). Sprzedaż "struktur" w postaci ubezpieczenia pozwala bowiem na uniknięcie obciążenia profitów podatkiem od zysków kapitałowych.

Nadzorowi nie podoba się, że banki oferujące tego typu produkty zawierają umowy, których stronami są sprzedawca i ubezpieczyciel, a nie ich nabywca. Chce przy tym wymóc na bankach standaryzację sposobu prezentacji "struktur", tak aby klienci mogli je ze sobą łatwiej porównywać. KNF ma też zastrzeżenia do nazewnictwa tych produktów.

Piotr Rutkowski

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

d3elr69

Podziel się opinią

Share
d3elr69
d3elr69