Trwa ładowanie...

Będzie podatek liniowy?!

W rozmowie z telewizją TVN CNBC, minister Michał Boni, przyznał, że rozważane jest wprowadzenie liniowej stawki podatku VAT.

Share
Będzie podatek liniowy?!
Źródło: Jupiterimages
dnvt6kh

- Gdzieś docelowo trzeba by się zastanawiać, czy liniowość podatku VAT nie uprościłaby rozliczeń między firmami, podatnikami i instytucjami finansowymi. Oczywiście ma to swoje konsekwencje. Jedne stawki się obniżają, a inne rosną. Na pewno nie jest to dyskusja na najbliższy czas. Ale docelowo - systemowo jest warta rozważenia - powiedział Michał Boni.

Minister w Kancelarii Premiera zaznacza, że takie zmiany mogą być wprowadzone w długiej perspektywie. Uspokaja, że obecnie nie ma propozycji, by teraz coś zmieniać w podatkach.

Ewentualne zmiany to możliwy scenariusz do 2020 roku. Polska musi przedstawić Komisji Europejskiej „Krajowy program reform”, który musi być spójny z programem konwergencji.
- Trzeba pokazać pewne ścieżki - podkreślił Boni.
Dodał, że trzeba zastanowić się, jak osiągnąć równowagę finansów publicznych w obliczu zagrożeniu wysokiego deficytu sektora finansów i długu publicznego.

- Kraj, któremu grozi pętla zadłużenia, który ma nierównowagę - nawet jeśli jest ona relatywnie mniejsza w porównaniu do wielu innych, jest krajem który ma ograniczenia rozwojowe. Trzeba pogodzić wodę z ogniem. Z jednej strony budować bezpieczne finanse publiczne, a z drugiej szukać różnych źródeł finansowania przyszłego rozwoju - podkreślił Michał Boni.

jk - wp.pl / TVN CNBC

dnvt6kh

Podziel się opinią

Share
dnvt6kh
dnvt6kh