Trwa ładowanie...
d3ulddi
po
13-03-2008 08:10

Będzie reprywatyzacja - obiecuje PO

W Ministerstwie Skarbu trwają prace nad ustawą reprywatyzacyjną. Zakłada ona zwrot zagrabionych majątków lub wypłatę rekompensat. Projekt powinien trafić do Sejmu najpóźniej w czerwcu tego roku.

d3ulddi

O tym, że PO przymierza się do reprywatyzacji, pisaliśmy w "Polsce" jeszcze w listopadzie 2007 r. W tym tygodniu premier Donald Tusk podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych obiecał tamtejszemu środowisku żydowskiemu, że do końca tego roku będą gotowe przepisy dotyczące zwrotu zagrabionych majątków lub wypłaty rekompensat za nie. Za obietnicą nie poszły żadne konkrety.

Jednak jak udało nam się ustalić, przygotowywany projekt zakłada zwrot jak największej liczby nieruchomości. W przypadku gdy okaże się to niemożliwe, ponieważ np. budynki zostały zburzone, właściciel otrzyma nieruchomości zastępcze. Natomiast za nieruchomości skomercjalizowane czy sprywatyzowane ich właścicielom wypłacana byłaby rekompensata. Zgodnie ze wstępnym projektem jej wysokość ma wynieść 20 proc. wartości skonfiskowanego mienia.

Ze wstępnych szacunków resortu skarbu wynika, że wartość niezwróconego majątku może przekraczać 150 mld zł. Nie wiadomo jeszcze, ile osób może chcieć ubiegać się o zwrot utraconych dóbr. Według jednych szacunków 100 tys., według innych nawet dwa razy tyle.

Do tej pory rodziny poszkodowane w wyniku konfiskaty majątków mogły dochodzić swych roszczeń przed sądami i Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Strasburgu. Pierwsze korzystne dla nich orzeczenia zapadły w 2002 r. Obecnie średnia wartość rekompensaty wynosi 500 tys. zł. Nawet 60 tys. osób może chcieć dochodzić sprawiedliwości właśnie tą drogą, a to może być obciążeniem dla budżetu, nawet ponad 30-miliardowym. Dlatego PO spieszy się z przygotowaniem ustawy.

d3ulddi

Od początku lat 90. powstało kilkanaście projektów reprywatyzacji. Tylko raz, osiem lat temu, rządowi Jerzego Buzka udało się przeprowadzić ustawę przez parlament. Zawetował ją jednak ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Beata Tomaszkiewicz
POLSKA Dziennik Zachodni

d3ulddi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ulddi