Trwa ładowanie...

"Berlusconi pogrąża planetarną gospodarkę"

Amerykański ekonomista Edward Luttwak wyraził w Rzymie opinię, że premier Włoch Silvio Berlusconi "pogrąża planetarną gospodarkę". Szefowi włoskiego rządu wytknął, że nie chce podnieść podatków dla najbogatszych.

"Berlusconi pogrąża planetarną gospodarkę"Fot: AFP / GIUSEPPE CACACE
d3o3zzj
d3o3zzj

Luttwak, który w Wiecznym Mieście odebrał nagrodę Fundacji Włochy-Stany Zjednoczone, oświadczył podczas ceremonii: - Włoski dług publiczny pogrąża całą gospodarkę europejską i naturalnie chińską. Tak skomentował zadłużenie finansów publicznych we Włoszech wynoszące 120 procent PKB.

Niedawno uchwalony antykryzysowy program oszczędnościowy rządu Berlusconiego ma w swych zamierzeniach doprowadzić do zrównoważenia finansów w 2013 roku i przynieść dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości ponad 54 miliardów euro.

Zdaniem amerykańskiego eksperta ten program jest niewystarczający. Powiedział on, że włoski minister finansów Giulio Tremonti "zna bardzo dobrze liczby i próbował podjąć słuszne kroki, ale został powstrzymany". Wszystko dlatego - ocenił Luttwak - że premier nie chce "opodatkować bogatych".

Według Luttwaka aby wyjść z tak dużego zadłużenia potrzeba co najmniej 10 lat.

d3o3zzj

- Udawanie, że nie wie się tego, co wykrzykują na czołówkach dzienniki finansowe tworzy pustkę wokół Włoch - ocenił Luttwak, cytowany przez agencję Ansa.

Swymi opiniami podzielił się dzień po tym, jak agencja Moody's obniżyła rating Włoch, co uzasadniła słabością gospodarczą kraju, a także brakiem politycznej stabilności.

We wrześniu rating wiarygodności kredytowej Włoch obniżyła agencja Standard&Poor's, co wówczas gabinet Berlusconiego uznał za posunięcie polityczne. Po środowej decyzji Moody's włoski rząd oświadczył, że "pracuje z najwyższym zaangażowaniem, by osiągnąć zamierzone cele w finansach publicznych".

Gabinet Berlusconiego przypomniał, że "te same cele zostały pozytywnie przyjęte i zaaprobowane przez Komisję Europejską".

d3o3zzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o3zzj