Trwa ładowanie...
d6ggcfb
gospodarka
23-04-2017 22:25

Białorusini najlepsi w maratonie programistycznym

Białoruska drużyna Xeighdoughotiqueue zwyciężyła w zakończonym w niedzielę maratonie programowania algorytmicznego Deadline24. Finał dziewiątej edycji konkursu odbył się w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

d6ggcfb
d6ggcfb

Jak podali organizatorzy, pierwsze miejsce zdobyła białoruska drużyna Xeighdoughotiqueue w składzie: Gennady Korotkevich (ITMO University), Roman Udovichenko (Yandex) i Sergei Zhgirovski (Yandex). Drugie miejsce zajęła rosyjska drużyna AIM Tech, którą tworzyli Renat Gimadeev (AIM Tech), Aleksei Safronov (AIM Tech) i Artem Verkhoglyadov (AIM Tech). Trzecie miejsce zajęli ubiegłoroczni zwycięzcy, czyli polski zespół HoRyxoGon w składzie: Marek Cygan, Przemysław Dębiak oraz Eryk Kopczyński (wszyscy Uniwersytet Warszawski).

Finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach, w których wzięło udział 1950 osób. W finale walczyło 90 uczestników z całego świata, pochodzących m.in. z Polski, USA, Rosji czy RPA. Rywalizacja polegała na rozwiązaniu trzech zadań algorytmicznych w ciągu 24 godzin. Zadania osadzono w fabule, gdzie głównymi bohaterami są podbijające wszechświat "żukoskoczki". Ich ekscytujące misje od lat przyciągają na Śląsk programistów z całego świata.

"Jestem zaangażowany w Deadline24 już od 8 lat. Tegoroczne zadania były skomplikowane, jako autorzy włożyliśmy bardzo dużo wysiłku, by ich poziom wyłonił światową czołówkę. Muszę przyznać, że poziom, jaki reprezentowali sobą zawodnicy, zrobił na mnie ogromne wrażenie" - komentował po zawodach szef zespołu inżynierów przygotowujących zadania Marcin Ćwięk.

Organizatorem wydarzenia jest gliwicka firma Future Processing, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla przemysłu.

d6ggcfb

"Algorytmy już zmieniły nasze życie na lepsze, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. To fascynujące narzędzie, którego skalę zastosowań ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia. Takie konkursy jak Deadline24 organizujemy po to, aby te ograniczenia przełamywać" - powiedziała szefowa zespołu Events Future Processing, odpowiedzialnego za przygotowywanie maratonu Elżbieta Barczyk.

Konkurs organizowany jest nieprzerywanie od 2009 roku, w miejscach wpisujących się w industrialne dziedzictwo województwa śląskiego. Do tej pory maraton gościł finalistów m.in. w Markowni Zabytkowej Kopalni "Ludwik" czy Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.

Na laureatów Deadline24 czekają atrakcyjne nagrody, m.in. drukarki 3D. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Śląskie, Miasto Katowice oraz firma Microsoft.

d6ggcfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ggcfb