Trwa ładowanie...
d1cgb55

Białystok/ Miasto chce chronić ptaki - jerzyki

Wieże dla jerzyków - ptaków, które żywią się przede wszystkim komarami - chcą postawić władze Białegostoku. To kolejne działanie miasta na rzecz poprawy życia ptactwa.

Share
d1cgb55

Od kilku lat na terenie Białegostoku montowane są budki lęgowe dla ptaków (jest ich już ponad 400). Dzięki nim ptakom łatwiej jest się "zaaklimatyzować" w mieście - mówił PAP dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta w Białymstoku Andrzej Karolski. Dodał, że ptaki pomagają też w ochronie kasztanowców przed szrotówkiem.

W okresie zimowym natomiast, aby zatrzymać ptaki na terenie miasta, organizowana jest akcja dokarmiania. W parkach, ale też na zielonych skwerach, miasto rozstawia specjalne karmniki, gdzie wsypuje ziarna różnych roślin. W akcji spontanicznie biorą też udział mieszkańcy przynosząc tam jedzenie.

W przyszłym roku miasto chce postawić na swoim terenie specjalne wieże dla jerzyków, a inwestycja znalazła się w projekcie budżetu Białegostoku na 2015 rok. Karolski powiedział, że są to ptaki bardzo pożyteczne w mieście, bo pokarmem jerzyków są owady, w większości komary. "Chronią mieszkańców przed plagą tych dokuczliwych owadów" - dodał.

Mówił, że ptaki najczęściej zakładają gniazda w zakamarkach i szczelinach budynków, a miejscem szczególnie ulubionym są stropodachy, nisze pod dachówkami, szczeliny za rynnami, czy też spękania w elewacji. Dodał, że dużym zagrożeniem dla populacji tego ptaka jest termomodernizacja budynków, przez co likwidowane są miejsca potencjalnego gniazdowania jerzyków.

d1cgb55

Dlatego - jak powiedział Karolski - w dużych miastach instaluje się specjalne konstrukcje. Mogą one przyjmować formę i kształt wież z licznymi, specjalnie zaprojektowanymi szczelinami, niszami, otworami i wnękami. Dodał, że wieże te są przeznaczone wyłącznie do zasiedlenia przez ptaki.

W ubiegłym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała specjalną ulotkę dotyczącą ochrony jerzyków. Trafiła ona m.in. do właścicieli domków jednorodzinnych. Znalazły się tam informacje dla osób, które chcą przeprowadzać remont budynku. Aby przeprowadzić go zgodnie z prawem, na rok przed inwestycją należy obserwować budynek, czy nie znajdują się w nim gniazda ptaków. Dyrekcja oferuje też swoją pomoc w przeprowadzeniu obserwacji.

W ulotce znalazły się też informacje, że jerzyków bez zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska ptaków nie można płoszyć i niszczyć ich siedlisk.

Jerzyki to ptaki wędrowne, średniej wielkości, rozmiarem, kształtem i sylwetką w locie przypominają jaskółki, choć nie są z nimi spokrewnione. Jerzyki występują prawie w całej Europie, a miejscem ich zimowania jest południowa Afryka. W Polsce ptaki te są objęte całkowitą ochroną gatunkową. Pokarmem dla jeżyków są drobne owady chwytane w locie, a najchętniej polują one na otwartych terenach miejskich w pobliżu zbiorników wodnych. W ciągu dnia - według danych Dyrekcji Ochrony Środowiska - jerzyk potrafi upolować nawet 20 tys. komarów much i meszek.

d1cgb55

Podziel się opinią

Share
d1cgb55
d1cgb55