Trwa ładowanie...

Biznesmen i generałowie

"Rzeczpospolita" pisze, że Antoni G. - bohater największej afery korupcyjnej w polskim górnictwie - prowadził wywiadownię gospodarczą razem z byłymi oficerami policji i WSI.

Share
Biznesmen i generałowie
Źródło: Jupiterimages
d3ykz0i

Według ustaleń Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach właściciele spółki Emes Mining Service Andrzej B. i właśnie Antoni G. korumpowali prezesów największych spółek węglowych i dyrektorów kopalń w zamian za preferowanie tej firmy na przykład przy zleceniach dla kopalń i przyspieszanie terminów płatności. Antoni G. miał wręczyć blisko 3 miliony złotych łapówek.

"Rzeczpospolita" dodaje, że w tym samym czasie, kiedy G. miał korumpować osoby z branży górniczej, był wspólnikiem firmy zajmującej się wywiadem gospodarczym. Gazeta ustaliła, że udziałowcem spółki w dniu jej założenia był między innymi podinspektor Dariusz Woźnicki - były wiceszef Centralnego Biura Śledczego. Trzy lata temu pozbył się on jednak swoich udziałów. Sprzedał je Eugeniuszowi Szczerbakowi i Tadeuszowi Rusakowi. Szczerbak to emerytowany generał, były zastępca komendanta głównego policji nadzorujący CBŚ. Rusak natomiast to były szef WSI.

Gazeta przypomina, że korupcyjna afera, której bohaterem jest Antoni G., wstrząsnęła górnictwem. W jej efekcie wicepremier Waldemar Pawlak odwołał szefów dwóch największych spółek tej branży.

d3ykz0i

Podziel się opinią

Share
d3ykz0i
d3ykz0i