Trwa ładowanie...

Boni: proponujemy "państwo optimum", służące obywatelom

Prace nad uproszczeniem procedur administracyjnych i poprawą jakości usług zapowiedział minister Michał Boni w ramach realizacji koncepcji "państwa optimum - przyjaznego obywatelom. Minister poinformował także o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na poprawę zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej. W czwartek szef MAC podsumował też dotychczasowe działania swego resortu.

Boni: proponujemy "państwo optimum", służące obywatelomŹródło: AFP
d3zkmxp
d3zkmxp

Minister administracji i cyfryzacji ocenił na czwartkowej konferencji prasowej, że "Polska jest dziś prawdopodobnie między państwem maksimum a państwem minimum, ale niekoniecznie w dobrym miejscu". Przedstawił plan, który ma doprowadzić Polskę do stanu "państwa optymalnego", czyli by było dostosowane "do obywatela, a nie obywatel do państwa".

Szef MAC tłumaczył, że w "państwie optimum" jest tyle regulacji, ile naprawdę potrzeba dla życia instytucji, służenia obywatelom i dla rozwoju biznesu. - To jest takie państwo, w którym mamy tylko tyle interwencji, ile potrzeba dla rozwoju i inwestycji - dodał.

Minister, w ramach realizacji idei "państwa optimum", zapowiedział powołanie Zespołu ds. Uproszczenia Procedur Administracyjnych, Centrum Tworzenia Standardów Jakości Usług, Forum Partnerów Sieci.

- Chcę powołać Zespół ds. Uproszczenia Procedur Administracyjnych z udziałem Rządowego Centrum Legislacji, z udziałem ministra sprawiedliwości, pracy i polityki społecznej, zdrowia, finansów, wszędzie tam, gdzie usługi administracyjne są istotne i można by myśleć o uproszczeniu ich procedur - mówił szef MAC.

d3zkmxp

Centrum Tworzenia Standardów Jakości Usług, według Boniego, ma się zajmować wdrażaniem standardów jakości usług, które mają obowiązywać nie tylko służbę cywilną, ale całą administrację.

- Dzieje się wiele spraw, obywatele narzekają, piszą listy do Rzecznika Praw Obywatelskich, do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, do Rzecznika Praw Dziecka, Praw Pacjenta, Ubezpieczonych. Uznałem za ważne i zaprosiłem do współpracy uzyskując zgodę od wszystkich partnerów, żeby raz na miesiąc spotykał się taki zespół monitorujący, tak żeby nie czekać tygodniami na przepływ papierów - podkreślił.

Szef resortu poinformował o odblokowaniu ponad 3 mld 300 mln zł z programu Innowacyjna Gospodarka. Ma to umożliwić - jak powiedział Boni - realizację 26 projektów w ramach programu e-administracja. Dotyczą one m.in. wprowadzenia e-podatków, możliwości założenia działalności gospodarczej online, odpisów z KRS, dostępu do ksiąg hipotecznych w internecie. - Nieodblokowanie tych środków sprawiłoby, że te projekty zostałyby zapewne skasowane - zaznaczył minister.

Boni zapowiedział ponadto, że będzie namawiać Kościoły do podpisania porozumienia ramowego ws. odpisu podatkowego. Jego zdaniem, sprawą jego wysokości powinien zająć się parlament. Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

d3zkmxp

- W nowoczesnym państwie, w którym powinna obowiązywać przyjazna odrębność między państwem a różnego rodzaju Kościołami, przyjazna w sensie szacunku dla wyborów duchowych obywateli, nie ma żadnego powodu, aby finansować np. składki ubezpieczeniowe i zdrowotne (księży - PAP). Stąd wycofujemy się z Funduszu Kościelnego i mówimy o odpisie (od podatku)
, czyli o decyzjach obywatelskich - podkreślił Boni.

Boni chce również do 2014 r. wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i w pełni wdrożyć numer 112, umożliwiający wzywanie pomocy.

- Od 2014 roku chcemy wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego, w takiej formule, w której z jednej strony będzie karta ubezpieczenia społecznego, jeden terminal i karta specjalisty medycznego - powiedział. Szef MAC przypomniał, że od 1 stycznia 2013 r. za pomocą numeru PESEL będzie możliwa weryfikacja ubezpieczenia zdrowotnego w przychodniach i szpitalach.

d3zkmxp

Podsumowując dotychczasowe działania swego resortu, Boni mówił m.in., że MAC m.in. koordynowało wspólnie z MSW zarządzanie kryzysowe podczas usuwania skutków gradobicia i burz latem, gdy zniszczonych zostało 10 tys. domów i 1 tys. dróg. Minister podkreślił, że szybko wypłacano zasiłki rodzinom potrzebującym pomocy.

Szef MAC powiedział też, że wyciągnął lekcję z "zamieszania" wokół porozumienia ACTA. - Jesteśmy jednymi, którzy jasno domagają się publicznych debat nad wszelkimi rozwiązaniami prawnymi, które mogłyby tylnymi drzwiami wprowadzić do świata wolności internetowej jakiegokolwiek zagrożenia związane z manipulacją, podglądaniem - podkreślił.

Boni przypomniał także, że niedawno Sejm uchwalił pakiet telekomunikacyjny, dzięki czemu udało się uniknąć kar za niewdrożenie unijnych dyrektyw. Zmiany mają rozszerzyć uprawnienia abonentów i użytkowników, wzmocnić ochronę danych osobowych oraz zwiększyć konkurencyjność w zakresie usług telekomunikacyjnych.

d3zkmxp

Minister poinformował ponadto, że pierwsze wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego nastąpi 7 listopada w woj. lubuskim. - Pracujemy nad tym, aby telewizja cyfrowa była dostępna w całym kraju - dodał. Zapowiedział, że na zwiększenie zasięgu telewizji cyfrowej, m.in. w rejonach górskich, przeznaczone zostanie 31 mln zł - w 2013 r. telewizja cyfrowa ma być dostępna w takim samym stopniu jak dziś analogowa.

Boni stwierdził też, że dzięki cyfryzacji telewizji szerzej dostępna będzie misyjna oferta telewizji publicznej.

- Dzisiaj TVP Kultura, a tam jest prawdziwa misja, jest odbierana przez bardzo nieznaczny krąg odbiorców. Sygnał cyfrowy spowoduje, że TVP Kultura będzie dostępna wszędzie i oby się TVP Kultura rozwijała. Może powstanie TVP Edukacja, jest już TVP Historia i tak samo będzie dostępna wszędzie. Tam jest prawdziwe miejsce dla misji publicznej, realizowanej w telewizji" - powiedział Boni.

d3zkmxp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zkmxp