Trwa ładowanie...

Boni: proponujemy "państwo optimum", służące obywatelom

Prace nad uproszczeniem procedur administracyjnych i poprawą jakości usług zapowiedział minister Michał Boni w ramach realizacji koncepcji "państwa optimum - przyjaznego obywatelom. Minister poinformował także o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na poprawę zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej. W czwartek szef MAC podsumował też dotychczasowe działania swego resortu.

Share
Boni: proponujemy "państwo optimum", służące obywatelom
Źródło: AFP
d37dlys

Minister administracji i cyfryzacji ocenił na czwartkowej konferencji prasowej, że "Polska jest dziś prawdopodobnie między państwem maksimum a państwem minimum, ale niekoniecznie w dobrym miejscu". Przedstawił plan, który ma doprowadzić Polskę do stanu "państwa optymalnego", czyli by było dostosowane "do obywatela, a nie obywatel do państwa".

Szef MAC tłumaczył, że w "państwie optimum" jest tyle regulacji, ile naprawdę potrzeba dla życia instytucji, służenia obywatelom i dla rozwoju biznesu. - To jest takie państwo, w którym mamy tylko tyle interwencji, ile potrzeba dla rozwoju i inwestycji - dodał.

Minister, w ramach realizacji idei "państwa optimum", zapowiedział powołanie Zespołu ds. Uproszczenia Procedur Administracyjnych, Centrum Tworzenia Standardów Jakości Usług, Forum Partnerów Sieci.

d37dlys

- Chcę powołać Zespół ds. Uproszczenia Procedur Administracyjnych z udziałem Rządowego Centrum Legislacji, z udziałem ministra sprawiedliwości, pracy i polityki społecznej, zdrowia, finansów, wszędzie tam, gdzie usługi administracyjne są istotne i można by myśleć o uproszczeniu ich procedur - mówił szef MAC.

Centrum Tworzenia Standardów Jakości Usług, według Boniego, ma się zajmować wdrażaniem standardów jakości usług, które mają obowiązywać nie tylko służbę cywilną, ale całą administrację.

- Dzieje się wiele spraw, obywatele narzekają, piszą listy do Rzecznika Praw Obywatelskich, do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, do Rzecznika Praw Dziecka, Praw Pacjenta, Ubezpieczonych. Uznałem za ważne i zaprosiłem do współpracy uzyskując zgodę od wszystkich partnerów, żeby raz na miesiąc spotykał się taki zespół monitorujący, tak żeby nie czekać tygodniami na przepływ papierów - podkreślił.

Szef resortu poinformował o odblokowaniu ponad 3 mld 300 mln zł z programu Innowacyjna Gospodarka. Ma to umożliwić - jak powiedział Boni - realizację 26 projektów w ramach programu e-administracja. Dotyczą one m.in. wprowadzenia e-podatków, możliwości założenia działalności gospodarczej online, odpisów z KRS, dostępu do ksiąg hipotecznych w internecie. - Nieodblokowanie tych środków sprawiłoby, że te projekty zostałyby zapewne skasowane - zaznaczył minister.

d37dlys

Boni zapowiedział ponadto, że będzie namawiać Kościoły do podpisania porozumienia ramowego ws. odpisu podatkowego. Jego zdaniem, sprawą jego wysokości powinien zająć się parlament. Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

- W nowoczesnym państwie, w którym powinna obowiązywać przyjazna odrębność między państwem a różnego rodzaju Kościołami, przyjazna w sensie szacunku dla wyborów duchowych obywateli, nie ma żadnego powodu, aby finansować np. składki ubezpieczeniowe i zdrowotne (księży - PAP). Stąd wycofujemy się z Funduszu Kościelnego i mówimy o odpisie (od podatku)
, czyli o decyzjach obywatelskich - podkreślił Boni.

Boni chce również do 2014 r. wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i w pełni wdrożyć numer 112, umożliwiający wzywanie pomocy.

- Od 2014 roku chcemy wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego, w takiej formule, w której z jednej strony będzie karta ubezpieczenia społecznego, jeden terminal i karta specjalisty medycznego - powiedział. Szef MAC przypomniał, że od 1 stycznia 2013 r. za pomocą numeru PESEL będzie możliwa weryfikacja ubezpieczenia zdrowotnego w przychodniach i szpitalach.

d37dlys

Podsumowując dotychczasowe działania swego resortu, Boni mówił m.in., że MAC m.in. koordynowało wspólnie z MSW zarządzanie kryzysowe podczas usuwania skutków gradobicia i burz latem, gdy zniszczonych zostało 10 tys. domów i 1 tys. dróg. Minister podkreślił, że szybko wypłacano zasiłki rodzinom potrzebującym pomocy.

Szef MAC powiedział też, że wyciągnął lekcję z "zamieszania" wokół porozumienia ACTA. - Jesteśmy jednymi, którzy jasno domagają się publicznych debat nad wszelkimi rozwiązaniami prawnymi, które mogłyby tylnymi drzwiami wprowadzić do świata wolności internetowej jakiegokolwiek zagrożenia związane z manipulacją, podglądaniem - podkreślił.

Boni przypomniał także, że niedawno Sejm uchwalił pakiet telekomunikacyjny, dzięki czemu udało się uniknąć kar za niewdrożenie unijnych dyrektyw. Zmiany mają rozszerzyć uprawnienia abonentów i użytkowników, wzmocnić ochronę danych osobowych oraz zwiększyć konkurencyjność w zakresie usług telekomunikacyjnych.

Minister poinformował ponadto, że pierwsze wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego nastąpi 7 listopada w woj. lubuskim. - Pracujemy nad tym, aby telewizja cyfrowa była dostępna w całym kraju - dodał. Zapowiedział, że na zwiększenie zasięgu telewizji cyfrowej, m.in. w rejonach górskich, przeznaczone zostanie 31 mln zł - w 2013 r. telewizja cyfrowa ma być dostępna w takim samym stopniu jak dziś analogowa.

d37dlys

Boni stwierdził też, że dzięki cyfryzacji telewizji szerzej dostępna będzie misyjna oferta telewizji publicznej.

- Dzisiaj TVP Kultura, a tam jest prawdziwa misja, jest odbierana przez bardzo nieznaczny krąg odbiorców. Sygnał cyfrowy spowoduje, że TVP Kultura będzie dostępna wszędzie i oby się TVP Kultura rozwijała. Może powstanie TVP Edukacja, jest już TVP Historia i tak samo będzie dostępna wszędzie. Tam jest prawdziwe miejsce dla misji publicznej, realizowanej w telewizji" - powiedział Boni.

d37dlys

Podziel się opinią

Share
d37dlys
d37dlys