Trwa ładowanie...
d315y77

Borowski: polska gospodarka nie broni się przed kryzysem

Polska gospodarka nie broni się przed kryzysem, a sytuacja budżetu jest "tragiczna" - powiedział podczas debaty nad projektem nowelizacji tegorocznego budżetu szef koła poselskiego SDPL-Nowa Lewica Marek Borowski.

d315y77
d315y77

_ Mamy do czynienia z chaotycznymi cięciami. (...) Nie ma usprawiedliwienia dla wielu cięć, jeśli chodzi o naukę, stypendia, edukację, najuboższych i jeśli chodzi o inwestycje. A przecież inwestycje napędzają gospodarkę _ - zaznaczył. Dodał, że jeśli rząd nie podejmie odpowiednich działań, przyszły rok będzie dla polskiej gospodarki "tragiczny".

Borowski pytał ministra finansów o to, co dzieje się z gwarancjami i poręczeniami na kredyty.
_ W listopadzie ogłoszono wielki program. Do dzisiaj nie działa _- zaznaczył. Skrytykował też rząd za ulgi inwestycyjne - w jego opinii powinny być wprowadzone dla wszystkich przedsiębiorstw, a nie tylko dla nowo powstałych.

Powiedział też, że we wtorkowej dyskusji i wypowiedzi ministra zabrakło szerszej analizy sytuacji gospodarczej Polski.

We wtorek w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski przedstawił projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2009 r. Projekt ten przewiduje wzrost deficytu w 2009 r. z 18,18 mld zł do 27,18 mld zł. Tegoroczne wpływy podatkowe będą mniejsze od zakładanych w obowiązującej ustawie o 46,6 mld. Niedobór ten resort finansów chce zrekompensować pieniędzmi z innych źródeł. W efekcie łączne wpływy do budżetu mają być niższe o 30,1 mld zł i wyniosą 272,9 mld zł, a nie ponad 303 mld zł, jak wcześniej planowano. Nowelizacja ma także usankcjonować zaplanowane przez MF cięcia w wydatkach budżetowych na łączną kwotę ponad 21,13 mld zł.

d315y77
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d315y77