Trwa ładowanie...
bp
23-10-2012 07:36

BP i Roisnieft łączą siły

Brytyjski koncern naftowy BP ogłosił, że odsprzeda rosyjskiemu gigantowi Rosnieft połowę swoich udziałów w nieudanym joint venture TNK-BP, w którym nie mógł dojść do ładu z rosyjskimi partnerami. W zamian za to, BP zostanie mniejszościowym udziałowcem Rosnieftu.

BP i Roisnieft łączą siłyŹródło: Jupiterimages
dfqc6hr
dfqc6hr

Próba joint venture BP z rosyjskim konsorcjum oligarchów była tak chybiona, że doprowadziła obie strony do sądu. Jednocześnie spółka naraziła się na dochodzenia podatkowe, naloty policyjne, a jej szef 3 lata temu uciekł do Wielkiej Brytanii, po czym nie uzyskał już wizy na powrót do Rosji.

Ten sam Bob Dudley, który od tego czasu został dyrektorem naczelnym BP, zamiast kłopotliwego joint venture uzyska teraz 17 miliardów dolarów gotówką oraz zgodę Rosnieftu na przejęcie prawie 20% jego akcji.

Jak powiedział Edward Hadas, redaktor ekonomiczny Agencji Reutera:"W pewnym momencie na początku roku wyglądało na to, że BP może zostać na dobre wypchnięty z Rosji. Teraz uzyska jednak mniejszościowy udział w Rosniefcie, a więc zupełnie nieźle."

BP pozostanie na rosyjskim rynku - i to w uprzywilejowanej pozycji, bo Rosnieft jest spółką państwową, a umowa uzyskała już aprobatę Kremla.

dfqc6hr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfqc6hr