Trwa ładowanie...

BP sprzeda część stacji Rosjanom?

Stworzenie rosyjskiego giganta paliwowego z połączenia państwowego Rosnieftu i joint venture TNK-BP mogłoby zagrozić interesom polskich koncernów. - Być może BP będzie chciało wyjść z niektórych rynków, ale to tylko przypuszczenia - mówi Jacek Krawiec, prezes Orlenu, pytany, jak na pozycję spółki wpłynie transakcja w Rosji.

BP sprzeda część stacji Rosjanom?Źródło: Jupiterimages
d49qp2g
d49qp2g

Choć na łamach "Parkietu" ewentualnej sprzedaży zaprzecza Dorota Adamska z BP Polska, to według niektórych analityków teoretycznie możliwe jest wystawienie na sprzedaż przez BP części swoich stacji na niektórych rynkach.

Zdaniem Macieja Jańca, eksperta rynku paliwowego, ewentualny zakup stacji przez Rosjan mógłby spowodować duże zmiany. - Po pierwsze stacje BP mogą zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z dostaw paliwa od Lotosu czy Orlenu. Ponadto nasze koncerny staną się mniej konkurencyjne, jeśli chodzi o marże hurtowe - mówi Janiec dla "Parkietu".

Podobnie uważa Leszek Wieciech z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
- Jeśli faktycznie stacje odkupiłby rosyjski gracz, to naszym koncernom będzie trudniej konkurować. Tamte firmy sprzedają paliwo praktycznie bez marży hurtowej - mówi w "Parkiecie" Leszek Wieciech.

Analitycy jednak podkreślają, że pogłoski o wyjściu Brytyjczyków z naszego rynku pojawiają się co jakiś czas, stąd trudno sądzić, że tym razem się sprawdzą.

"Parkiet"/wp.pl

d49qp2g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49qp2g