Trwa ładowanie...
donald tusk
29-04-2009 12:41

Brown wzywa banki

Brytyjski premier Gordon Brown wezwał Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, aby wsparły kraje Europy Środkowej.

Brown wzywa bankiŹródło: AFP
d2ygk9p
d2ygk9p

_ Te instytucje muszą pożyczać więcej i szybciej _ – tłumaczył.

Wczoraj szef rządu w Londynie odwiedził Warszawę, gdzie spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Gordon Brown podkreślił, że cieszy się z decyzji polskiego rządu o przystąpieniu do tzw. elastycznej linii kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która zwiększy rezerwy walutowe banku centralnego o ponad 20 mld dolarów. Donald Tusk skrytykował zaś postawę części zachodnich krajów polegającą na zwiększaniu deficytu w czasie kryzysu i powrót do polityki protekcjonizmu. Te wypowiedzi Tuska skrupulatnie zarejestrowały brytyjskie media. „The Guardian” określił je nawet jako „lekcję ekonomii” dla premiera Wielkiej Brytanii.

Lech Kaczyński zaapelował z kolei do gościa z Londynu o pomoc w nakłonieniu Komisji Europejskiej, by ta nie odrzuciła planów restrukturyzacji Stoczni Gdańsk. Prezydent podkreślił w rozmowie z Gordonem Brownem, że negatywna decyzja KE może spowodować konieczność likwidacji tysięcy miejsc pracy w polskim przemyśle stoczniowym i będzie miała wpływ na wzrost bezrobocia.

Dziś premier Donald Tusk spotkać się ma w ramach rozmów bilateralnych m.in. z premierami: Francji Fran?ois Fillonem i Holandii Janem Peterem Balkenende.

Konrad Krasuski

Parkiet

d2ygk9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ygk9p