Trwa ładowanie...
dom
12-03-2008 12:50

Budowanie droższe o 10 proc.

Od początku roku koszt postawienia domu podskoczył o ponad 3 proc. Na tym się nie skończy – w całym roku materiały mogą zdrożeć o 5 – 15 proc., a robocizna o przynajmniej 10 proc. - podaje "Rzeczpospolita".

Budowanie droższe o 10 proc.Źródło: WP.PL
d2qnjps
d2qnjps

_ Tylko w styczniu i lutym cement, stal oraz materiały ścienne zdrożały o kilkanaście procent _ – potwierdza Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu Grupy Polskie Składy Budowlane. _ Spadły, minimalnie, ceny izolacji wodochronnej, farb i lakierów. W całym roku zwyżki cen materiałów sięgać będą średnio od 5 do 15 proc. _ – przewiduje.

Średnia wysokość podwyżek może być wyższa, jeśli ziści się czarny scenariusz na rynku cementu. Jego producenci obawiają się poważnego wzrostu ponoszonych kosztów. Wynikają one nie tylko z niskich limitów emisji CO2 (cementownie będą musiały je dokupywać na wolnym rynku, doliczając koszt do cen gotowego wyrobu), ale również z oczekiwanych podwyżek cen energii elektrycznej i ropy. Jeśli będą one znaczące, odbiją się na cenach cementu. Mogą one wzrosnąć o kilkanaście procent, choć część producentów straszyła nawet 40-proc. podwyżką.

Z wyliczeń grupy PSB wynika, że tylko w pierwszym miesiącu tego roku koszt budowy domu jednorodzinnego wzrósł, w porównaniu z grudniem 2007, o ok. 3 proc. W porównaniu ze styczniem 2007 roku sięgnął już blisko 30 proc.

d2qnjps

Rosnące koszty budowy domów to zła wiadomość dla setek tysięcy rodzin. Tylko w 2007 roku tzw. inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 91,6 tys. mieszkań, głównie w domach jednorodzinnych. Otrzymali także pozwolenia na rozpoczęcie budowy ponad 107 tys. kolejnych mieszkań. 93,6 tys. z nich powstanie w domach jednorodzinnych, kolejne 3,4 tys. w tzw. bliźniakach. A eksperci rynku nieruchomości spodziewają się dalszego wzrostu zainteresowania samodzielnym budowaniem - pisze dziennik.

d2qnjps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qnjps