Trwa ładowanie...

Budynki komunalne groźne dla lokatorów

Stan techniczny wielu budynków komunalnych stanowi zagrożenie dla życia ich lokatorów, a gminy zaniedbują obowiązki właścicielskie. Niebezpiecznie jest także w szkołach i przedszkolach - wynika z raportu NIK, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Budynki komunalne groźne dla lokatorówŹródło: Jupiterimages
dejp9cp
dejp9cp

Najwyższa Izba Kontroli dopatrzyła się poważnych nieprawidłowości w każdej z 34 sprawdzanych gminy. - Negatywnie oceniliśmy 14, pozostałe dostały opinię pozytywną mimo stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości - mówi rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Według kontrolerów, prawie połowa gmin nawet nie monitoruje stanu technicznego budynków. Zdarza im się lekceważyć uszkodzone balkony, niezabezpieczone instalacje elektryczne i gazowe. - Dochodzi do tego, że zagrożone jest już nie tylko mienie, ale także życie - podkreśla Biedziak.

Niemal równie źle jest w szkołach i przedszkolach. Stan techniczny blisko połowy badanych placówek zagrażał bezpieczeństwu dzieci, a często brakowało planów sytuacyjnych, w których wskazane są sposoby odcięcia gazu, prądu, wody i ogrzewania. - To przekłada się na szybkość i sprawność prowadzenia akcji ratowniczych - komentuje rzecznik NIK.

dejp9cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dejp9cp