Trwa ładowanie...

Budżet oszczędności

W przyszłym roku polska gospodarka będzie się rozwijała nawet w tempie 1 proc., a rząd zamierza zwiększyć dziurę w budżecie do co najmniej 30 mld zł. Tak wynika ze wstępnych założeń do przyszłorocznego budżetu do których dotarł dziennik "Polska".

Share
Budżet oszczędności
Źródło: Jupiterimages
d1fu6sy

Gazeta uważa, że zwiększenie - o blisko 3 mld zł - dziury budżetowej ma na celu uchronienie przed jeszcze wiekszym zadłużeniem ZUS, KRUS, NFZ i samorządów. Dlatego rząd, jak podkreśla "Polska", w przyszłym roku zwiększy deficyt budżetu, zmniejszając tym samym deficyt całego sektora finansów i dług publiczny.

Wedłu gazety rząd zakłada jednak, że przyszłoroczny budżet zostanie częściowo uratowany przez wzrost wpływów z podatków. W tym roku przy zakładanym 0,7 proc. wzroście PKB wpływy z podatków bezpośrednich i pośrednich sięgną prawdopodobnie około 204 mld zł.

Eksperci szacują, że gdyby gospodarka rozwijała się w przyszłym roku w tempie 1 proc., to budżet dostanie około 10 mld zł dodatkowo z podatków. "Polska" podkreśla, że taka kwota nie rozwiąże jednak problemu wielkiej dziury budżetowej.

d1fu6sy

Podziel się opinią

Share
d1fu6sy
d1fu6sy