Trwa ładowanie...
zus
28-08-2014 21:25

CBA wkroczy do ZUS

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do Centralnego Biura Antykorupcyjnego komplet dokumentów dotyczących kontroli zamówień informatycznych w ZUS - poinformował Paweł Biedziak z NIK. Izba odrzuciła wszystkie zastrzeżenia, które do jej kontroli zgłosili przedstawiciele ubezpieczyciela.

CBA wkroczy do ZUSŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d4mkpzm
d4mkpzm

- Wysłaliśmy dzisiaj komplet materiałów do CBA - powiedział w czwartek wieczorem PAP Biedziak. Było to możliwe, ponieważ - po oddaleniu przez Kolegium Izby zastrzeżeń ZUS do kontroli - ustalenia Izby stały się już prawomocne.

Rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński powiedział PAP, że z czwartkową korespondencją do Biura nic nie wpłynęło.

Na początku czerwca NIK przedstawiła raport z kontroli w ZUS, dotyczącej kluczowych postępowań ws. zamówień publicznych w latach 2010-2013, które dotyczyły Kompleksowego Systemu Informatycznego.

d4mkpzm

Izba oceniła w swym raporcie, że postępowanie na wsparcie informatyczne dla ZUS nie zapewniało równego traktowania zainteresowanych i faworyzowało dotychczasowego kontrahenta. Termin na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu - 35 dni - nie zapewnił potencjalnym wykonawcom, innym niż firma Asseco Poland SA pracująca dla ZUS od 1997 r., możliwości zapoznania się z dokumentacją - oceniła Izba.

Po zbadaniu przetargów na usługi informatyczne NIK skierowała do ZUS wystąpienie pokontrolne. ZUS nie zgadzał się z częścią ustaleń kontrolerów i odpowiadał, że w przetargach dotrzymał wszelkich terminów, a ich przedłużenie naruszałoby ustawę o zamówieniach publicznych. ZUS przesłał swoje zastrzeżenia do Izby, której Kolegium je rozpatrzyło.

"Kolegium oddaliło w całości zastrzeżenia ZUS. Tym samym ustalenia kontrolerów NIK stały się prawomocne" - napisano w oświadczeniu NIK.

Jak dodał Biedziak, odrzucenie zastrzeżeń ZUS oznacza, że nie ma już żadnej procedury odwoławczej. - Decyzja Kolegium jest ostateczna i zamyka procedurę kontrolną, to jest ostateczne stanowisko NIK - powiedział.

d4mkpzm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mkpzm