Trwa ładowanie...

Celnicy przejęli podróbki warte 3,5 mln zł

Szczecińscy celnicy przejęli w tamtejszym porcie transport podrobionych towarów wartych ok. 3,5 mln zł. To największy przemyt wykryty w szczecińskim porcie - poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Szczecinie Monika Woźniak-Lewandowska.

Celnicy przejęli podróbki warte 3,5 mln złŹródło: WP.PL
dptyy2d
dptyy2d

- Podróbki są bardzo dobrej jakości. Są wśród nich perfumy, buty, zabawki, biżuteria oraz apaszki i ozdoby do włosów. W sumie wedle wstępnych szacunków ich liczba przekracza 115 tys. sztuk - dodała.

Kontener z podróbkami przysłano do Polski z Chin. Miał trafić do odbiorcy z Wólki Kosowskiej (Mazowieckie).

Celnicy ustalili również, że w kontenerze jest o 140 kartonów więcej, niż to wynika z załączonych do odprawy celnej dokumentów. Oprócz naruszenia praw własności intelektualnej mamy do czynienia z oszustwem podatkowym - podkreśliła rzeczniczka.

Po dokładnym policzeniu podrobionego towaru zostaną powiadomieni właściciele znaków towarowych, oni też podejmą decyzje co do losów przejętego transportu.

dptyy2d

Według danych Komisji Europejskiej służby celne krajów UE zatrzymały w ubiegłym roku 40 mln podrabianych produktów o wartości 1 mld euro.

Najwięcej podrobionych towarów w pochodzi z Chin. 31 proc. wszystkich skonfiskowanych podróbek w 2012 r. stanowiły papierosy, na kolejnych pozycjach plasowały się: butelki, lampy, kleje, akumulatory, proszki do prania i opakowania. Około 70 proc. interwencji celnych dotyczyło paczek pocztowych i przesyłek kurierskich, przy czym 23 proc. przypadków zatrzymań produktów w obrocie pocztowym dotyczyło lekarstw.

dptyy2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dptyy2d