Trwa ładowanie...
Gospodarka

Ceny paliw na stacjach mogą spaść

Pomimo spadków cen ropy na świecie oraz oleju napędowego w hurcie, paliwa na stacjach detalicznych tylko nieznacznie staniały. W nadchodzącym tygodniu można się spodziewać spadków cen w detalu - prognozują analitycy Reflex i e-petrol.pl.
Share
Ceny paliw na stacjach mogą spaść
Źródło: Jupiterimages
djmpgdc

Jak napisano w piątkowej analizie biura Reflex, ceny na stacjach na razie nie spadły, gdyż rynek detaliczny przekłada zmiany cen hurtowych z kilku- lub nawet kilkunastodniowym opóźnieniem.

"Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie. Należy pamiętać, że notowana od 19 czerwca korekta w dół na rynku hurtowym była poprzedzona silnymi podwyżkami, które ze względu na przełamanie tendencji, nie zostały w całości przeniesione na detal" - napisano w komentarzu Refleksu.

Według analityków, dopóki konkurencja na rynkach lokalnych nie wprowadzi zdecydowanych ruchów cen, ceny paliw nie zmienią się lub jedynie minimalnie spadną. "Oczekujemy, że ostatnie obniżki powinny znaleźć odzwierciedlenie w poziomie cen detalicznych w ciągu kilku najbliższych dni" - dodają.

djmpgdc

Obecnie średnio za litr bezołowiowej Eurosuper 95 płacimy 3,61 zł tj. 1 gr/l mniej niż przed tygodniem, a oleju napędowego 3,88 zł, co oznacza spadek w stosunku do ubiegłego tygodnia o 0 3 gr/l.

Reflex informuje, że obniżanie cen hurtowych spowodowane było przeceną na rynku ropy oraz umocnieniem złotego. Od początku lipca benzyna Eurosuper 95 w hurcie potaniała o 156-188 zł na 1000 litrów, a olej napędowy o 193-204 zł na 1000 litrów. Według analityków z tego biura, najprawdopodobniej czeka nas druga fala wzrostu cen ropy po zakończeniu obecnej korekty spadkowej.

Z prognozy e-petrol.pl na kolejny tydzień wakacji wynika, że cena benzyny bezołowiowej 95 powinna mieścić się w przedziale 4,35-4,48 zł/l. Olej napędowy na stacjach paliw może kosztować 3,74-3,80 zł/l, a autogaz nawet 1,95-2,10 zł/l.

Zdaniem analityków e-petrol.pl, korekta cen powinna być wprowadzona do cenników stacji paliw zarówno przy trasach dojazdowych, jak i w uczęszczanych miejscowościach wypoczynkowych, dlatego wybierający się na urlop w nadchodzącym tygodniu mogą liczyć na niższe koszty tankowania.

djmpgdc

Podziel się opinią

Share
djmpgdc
djmpgdc