Trwa ładowanie...

W Szczecinie i tak odczują wzrost cen prądu. Ogrzewanie będzie droższe o 1,5 proc.

Zwykli konsumenci dzięki rządowej ustawie mają nie odczuć rosnących cen prądu. Ale ogrzewanie w Szczecinie od stycznia będzie droższe o 1,49 proc. między innymi ze względu na... rosnące ceny prądu. Szczecińska Energetyka Cieplna zapewnia jednak, że chodzi tutaj tylko o prąd, który podrożał "w przeszłości".

W Szczecinie i tak odczują wzrost cen prądu. Ogrzewanie będzie droższe o 1,5 proc.Źródło: Shutterstock.com
deag44n
deag44n

Szczecińska Energetyka Cieplna podała, że w styczniu wchodzi w życie nowa taryfa, która oznacza wyższe opłaty dla mieszkańców. Skąd te podwyżki? Spółka tłumaczy, że nośniki energii w ostatnim czasie mocno podrożały. Na przykład węgiel poszedł w górę o 59 proc., gaz o 43 proc., a energia elektryczna o 30 proc. Ceny uprawnień do emisji CO2 podrożały natomiast aż o 140 proc.

Danuta Misztal, specjalistka ds. komunikacji z SEC, mówi money.pl, że na ceny ciepła w Szczecinie nie będzie miała wpływu rządowa ustawa, której celem jest zapobiegnięciem podwyżkom cen prądu. Misztal wyjaśnia, że podwyżka wzięła się z tego, "co już się zadziało", bo ceny nośników energii, w tym prądu, drożeją przecież od dłuższego czasu.

Nie każdego jednak tłumaczenia SEC-u przekonują. - Trudno tego nie skojarzyć z podwyżkami cen energii. Być może po prostu spółka chciała się ubezpieczyć na wypadek, gdyby musiała płacić znacznie więcej za prąd od nowego roku - zastanawia się pan Tomasz, mieszkaniec Szczecina, który poprzez platformę dziejesie.wp.pl wysłał nam list od spółki z informacjami o podwyżkach

deag44n

Danuta Misztal dodaje, że to pierwsza podwyżka w SEC od przeszło trzech lat. W 2015 r. stawka za ogrzewanie spadła średnio o 0,2 proc., a w 2016 r. - średnio o 2,2 proc. Nowa taryfa została zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, fot: dziejesie.wp.pl

Takie listy dostali mieszkańcy Szczecina
.
Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy. Zobacz wideo:

Ponad 33 proc. udziałów w SEC-u ma miasto Szczecin. 64 proc. udziałów należy natomiast do koncernu energetycznego E.ON.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

deag44n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deag44n