WP

W Szczecinie i tak odczują wzrost cen prądu. Ogrzewanie będzie droższe o 1,5 proc.

Zwykli konsumenci dzięki rządowej ustawie mają nie odczuć rosnących cen prądu. Ale ogrzewanie w Szczecinie od stycznia będzie droższe o 1,49 proc. między innymi ze względu na... rosnące ceny prądu. Szczecińska Energetyka Cieplna zapewnia jednak, że chodzi tutaj tylko o prąd, który podrożał "w przeszłości".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
SEC tłumaczy, że wzrost cen ogrzewania jest nieunikniony, bo rosną koszty nośników energii
SEC tłumaczy, że wzrost cen ogrzewania jest nieunikniony, bo rosną koszty nośników energii (Shutterstock.com)
WP

Szczecińska Energetyka Cieplna podała, że w styczniu wchodzi w życie nowa taryfa, która oznacza wyższe opłaty dla mieszkańców. Skąd te podwyżki? Spółka tłumaczy, że nośniki energii w ostatnim czasie mocno podrożały. Na przykład węgiel poszedł w górę o 59 proc., gaz o 43 proc., a energia elektryczna o 30 proc. Ceny uprawnień do emisji CO2 podrożały natomiast aż o 140 proc.

Danuta Misztal, specjalistka ds. komunikacji z SEC, mówi money.pl, że na ceny ciepła w Szczecinie nie będzie miała wpływu rządowa ustawa, której celem jest zapobiegnięciem podwyżkom cen prądu. Misztal wyjaśnia, że podwyżka wzięła się z tego, "co już się zadziało", bo ceny nośników energii, w tym prądu, drożeją przecież od dłuższego czasu.

Nie każdego jednak tłumaczenia SEC-u przekonują. - Trudno tego nie skojarzyć z podwyżkami cen energii. Być może po prostu spółka chciała się ubezpieczyć na wypadek, gdyby musiała płacić znacznie więcej za prąd od nowego roku - zastanawia się pan Tomasz, mieszkaniec Szczecina, który poprzez platformę dziejesie.wp.pl wysłał nam list od spółki z informacjami o podwyżkach

WP

Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę w sprawie cen prądu

Danuta Misztal dodaje, że to pierwsza podwyżka w SEC od przeszło trzech lat. W 2015 r. stawka za ogrzewanie spadła średnio o 0,2 proc., a w 2016 r. - średnio o 2,2 proc. Nowa taryfa została zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Podziel się

Takie listy dostali mieszkańcy Szczecina
.
Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy. Zobacz wideo:

WP

Ponad 33 proc. udziałów w SEC-u ma miasto Szczecin. 64 proc. udziałów należy natomiast do koncernu energetycznego E.ON.

Czytaj też: 9 mld zł w 9 godzin. Kto potrafi wydawać tak pieniądze? Tylko nasz rząd [KOMENTARZ]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Finanse
WP
WP