Trwa ładowanie...
d21u9re
ziemniaki

Ceny ziemniaków spadają

Jemy mniej ziemniaków. W latach 90. było to 140 kg na osobę, a dzisiaj nieco ponad 100 kg. Ale w tym roku na wzrost ich konsumpcji może wpłynąć niska cena
Share
Ceny ziemniaków spadają
Źródło: PAP/M.Bielecki
d21u9re

*Jemy mniej ziemniaków. W latach 90. było to 140 kg na osobę, a dzisiaj nieco ponad 100 kg. Ale w tym roku na wzrost ich konsumpcji może wpłynąć niska cena - informuje "Puls Biznesu". *

- Ceny są tak niskie, bo część sezonowych rolników zdecydowała się uprawiać w tym roku ziemniaki ze względu na dobrą cenę uzyskiwaną w zeszłym roku - mówi gazecie Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

We wrześniu kilogram ziemniaków kosztował 0,37 zł, wobec 0,82 zł w 2013 r. Zdaniem Wiesława Dzwonkowskiego, przy tak niskich stawkach sytuacja rolników jest katastrofalna. Tylko część spośród pół miliona polskich gospodarstw uprawiających ziemniaki mogło uniknąć cenowego dołka dzięki zawartym wcześniej kontraktom.

Ekspert uważa, że przyczyną kłopotów jest niezorganizowany rynek. Brak też silnej organizacji producentów, która monitorowałaby sytuację i na bieżąco reagowała. Są też problemy z dostarczeniem większej ilości wystandaryzowanego towaru i konkretnych odmian.

Szukasz pracy? Prezentujemy najnowsze oferty dla pracowników fizycznych

d21u9re

Podziel się opinią

Share
d21u9re
d21u9re