Trwa ładowanie...

Ceny żyta dobijają rolników i... NFZ

Rolnicy narzekają na niską cenę żyta. Czy przeciętny zjadacz chleba powinien się cieszyć z tańszego zboża? Nie! Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia stracił kilkaset milionów złotych właśnie z powodu spadku cen żyta.

Ceny żyta dobijają rolników i... NFZŹródło: Jupiterimages
d35y0ka
d35y0ka

Składka, którą płacą rolnicy, uzależniona jest m.in. od ceny kwintala tego cennego dla gospodarki zboża. Spadek jest nielichy. Rok temu kwintal, czyli 100 kg, kosztował 55 zł. W tym roku tylko 35 zł. NFZ ostrzega, że jeśli cena będzie jeszcze niższa, dziura w jego kasie będzie większa. A kto za to za płaci? Oczywiście my wszyscy.

Składka zdrowotna naliczana przez KRUS uzależniona jest od średniej ceny skupu żyta. Tak wynika z ustawy o rolniczym ubezpieczeniu społecznym. Wysokość datku dla NFZ odpowiada cenie połowy kwintala żyta z pierwszych dziewięciu miesięcy roku, pomnożonej przez liczbę hektarów uprawianych przez rolnika.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc nie wykluczył, że poprze propozycję szefa NFZ o zmianę zasad naliczania składki. Stacja podaje, że resort zdrowia zastanawia się, czy nie oprzeć rolniczej składki do NFZ o np. wysokość płacy minimalnej. Według Jakuba Szulca takie rozwiązanie jest bardziej racjonalne i korzystniejsze z punktu widzenia gospodarki.

JK - wp.pl / TVN CNBC Biznes

d35y0ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35y0ka