Trwa ładowanie...

Chcesz mieć więcej wolnego? Oddaj krew

Do punktów krwiodawstwa przychodzi wyjątkowo wiele chętnych w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Powód? Dzięki temu można wydłużyć sobie czas wolny - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Chcesz mieć więcej wolnego? Oddaj krew
Źródło: Fotolia
d27g2j6

Krwią w okresie świątecznym wyjątkowo chętnie dzielą się osoby, które pracują na etatach. Zgodnie z prawem, jeśli pracownik chce oddać krew w dzień roboczy, to pracodawca ma mu to umożliwić i dać mu wolne na czas potrzebny na wykonanie zabiegu. O tym ile będzie on trwał decyduje stacja krwiodawstwa i jeśli potrwa to tylko kilka godzin, to pracownik musi potem wrócić do zakładu pracy.

Praktyka jest jednak taka, że pracodawcy zazwyczaj udzielają zwolnienia na cały dzień, wychodząc z założenia, że z pracownika osłabionego zabiegiem będzie żaden pożytek. Stąd wyjątkowo dużo chętnych do podzielenia się swoją krwią zdarza się w okresie wszelkich świąt, a także w piątki.

- Najwięcej dawców przychodzi w okresach długich weekendów i Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Jeśli dni świąteczne przypadają w tygodniu, ludzie oddający krew mogą mieć jeszcze więcej wolnego - powiedziała dla „DGP” dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

d27g2j6

Zgodnie z przepisami przy takim zwolnieniu zachowujemy prawo do wynagrodzenia. Jeśli ktoś chciałby wydłużyć sobie w ten sposób weekend, to musi pamiętać, że pracodawca ma prawo zażądać od niego dowodu na to, że do zabiegu faktycznie doszło. Jednak nie może on zwolnić takiego pracownika, złamałby w ten sposób przepisy. Gdyby spróbował, to można poskarżyć się na bezprawną praktykę do Państwowej Inspekcji Pracy.

d27g2j6

Podziel się opinią

Share
d27g2j6
d27g2j6