Trwa ładowanie...

Co z tym przyjaznym państwem?

325 godzin poświęca rocznie polski przedsiębiorca na sprawy związane z płaceniem podatków, wynika z raportu Banku Światowego Doing Business 2011. Przyjmując, że tydzień pracy to 40 godzin - polski przedsiębiorca poświęca na sprawy podatkowe 2 miesiące w ciągu roku.

Co z tym przyjaznym państwem?Źródło: Jupiterimages
d36sk6h
d36sk6h

Dla porównania przedsiębiorca w Luksemburgu poświęca na nie około 1,5 tygodnia (59 godzin), w Estonii 2 tygodnie (81 godzin), a w Wielkiej Brytanii niecałe 3 tygodnie (110 godzin). Gorzej od Polski mają jedynie przedsiębiorcy w Bułgarii (616) i w Czechach (557).
- Ten czas, mógłby zostać przez przedsiębiorców wykorzystany znacznie lepiej na przykład na działania związane z poszukiwaniem klientów, poprawianiem oferty i rozwojem firmy– uważa Michał Pastuszka z RiskPartner.

Przeciętnego polskiego przedsiębiorcę czeka średnio 22 płatności podatkowe rocznie (związane z prowadzeniem działalności gospodarczej)
. Średnia liczba płatności podatkowych dla krajów OECD wynosi 14. Liderują Szwedzi - jedynie 2 i Norwegowie 4, a np. w Wielkiej Brytanii ilość ta wynosi 8. Wśród państw Unii Europejskiej więcej niż Polsce razy płacą podatki rocznie jedynie Słowacy (31).

Jednocześnie Polska ma najbardziej kosztowany system zbierania podatków w całej OECD- jeśli weźmie się pod uwagę stosunek jej kosztu do wpływów budżetowych. Nasza administracja jest dwa razy droższa niż np. niemiecka, fińska czy austriacka i trzy razy droższa niż amerykańska, norweska, czy estońska.

W 2011 koszt utrzymania administracji skarbowej wyniósł - 4,92 mld zł. Od 2006 roku koszt utrzymania przez podatników tej administracji systematycznie rośnie. W ciągu ostatnich 6 lat wzrósł o blisko miliard zł.

d36sk6h

- Państwo postrzegane jest przez przedsiębiorców jako coś opresyjnego, czego należy się obawiać - twierdzi Michał Pastuszka z Risk Partner - Ilość stresujących obszarów na styku administracja/fiskus - przedsiębiorca skłania do ponownego głośnego stawiania pytania jak daleko nam jeszcze do obiecanego "przyjaznego państwa" -dodaje.

Aż 87 proc. badanych przedsiębiorców uznało polski system podatkowy za skomplikowany. Jedynie 7 proc. przedsiębiorców uważa, że jest on prosty. Pytani o to co zmienić w systemie podatkowym 34 proc. przedsiębiorców w pierwszej kolejności uprościłaby system podatkowy, 29 proc. obniżyłaby podatki, a 15 proc. zmniejszyłoby ilość podatków i opłat quasi podatkowych - wynika z badania Small Business DNA zrealizowanego przez 4P research mix we współpracy z RISKPARTNER. Wzięło w nim udział 616 mikro i małych przedsiębiorstw.

d36sk6h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36sk6h