Trwa ładowanie...
d1s6p2k

Co ze stopami procentowymi?

Członek RPP Jan Czekaj powiedział, że w
świetle obecnie dostępnych danych z RPP zaleca obserwację
sytuacji, gdyż obecnie nie wiadomo, jaką decyzję może podjąć Rada.

Share
d1s6p2k

_ Musimy szczególnie obserwować napływające dane. Dzisiaj na razie trudno stwierdzić, jakie decyzje podejmie _- powiedział w TVN CNBC.

_ Moim zdaniem będą istotne dane o produkcji przemysłowej, również te dotyczące sprzedaży detalicznej. To będą te dane, które będą nam częściowo pokazywać, co może dziać się z PKB za III kwartał. Istotne będą także dane, które pokażą jak rozwijała się gospodarka w II kwartale. To co przestawi GUS odnoście PKB w II kw. będzie także bardzo istotne. Dodatkowo w październiku poznamy nową projekcję. Ten kompleks czynników będzie rzutował na przyszłe decyzje _ - powiedział Czekaj.

Komentując lipcową dynamikę płac członek RPP powiedział:

_ Nie ma jakiegoś wielkiego zaskoczenia, natomiast nie ulega wątpliwości, że po raz kolejny mamy potwierdzenie, że wysoka dynamika wynagrodzeń utrzymuje się i oczywiście to jest zjawisko niekorzystne w kontekście wzrostu wydajności pracy. Niewątpliwie te dane dotyczące wynagrodzeń w przyszłości będą wpływać na decyzje RPP. (Wysoka dynamika płac - PAP) niewątpliwie jest jednym z czynników, który może skłaniać do działań, konkretnie do podwyżki stóp _.

d1s6p2k

Równocześnie podkreślił, że ewentualnie symptomy wyhamowania gospodarki mogą skłaniać do bardziej radykalnej postawy RPP.

_ Gdybyśmy zobaczyli osłabienie tempa wzrostu, to miałoby to wpływ na decyzje RPP _- powiedział.

_ Będziemy patrzeć na całokształt sytuacji gospodarczej(...) Spadek cen ropy naftowej, przy równoczesnym mocnym złotym będzie oddziaływać na inflację. Ten czynnik byłby istotnie uwzględniany przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp _ - powiedział Czekaj.

map/ jba/ kba/ dan/

d1s6p2k

Podziel się opinią

Share
d1s6p2k
d1s6p2k