Trwa ładowanie...
d2uedbt
Dom Maklerski BOŚ
Waluty

Coraz bardziej gorąco w temacie FED

Jeszcze w piątek rano spekulowano, kiedy Biały Dom zatwierdzi kandydaturę Larry’ego Summersa na stanowisko szefa FED. 72 godziny później sytuacja wygląda zupełnie inaczej - Summers podjął decyzję o rezygnacji z wyścigu w związku z narastającymi politycznymi kontrowersjami wokół jego osoby. W efekcie niemal pewnym kandydatem wydaje się być gołębia Janet Yellen, obecna prawa ręka Bena Bernanke.
Share
Coraz bardziej gorąco w temacie FED
Źródło: DM BOŚ
d2uedbt

Jej nominacja mogłaby jednak być wyrazem słabości Białego Domu, kolejnej po Syrii, gdzie USA musiały się zgodzić na rosyjski scenariusz (przynajmniej na razie). W efekcie Barack Obama może maksymalnie opóźniać nominację Yellen i w międzyczasie gorączkowo szukać innego kandydata. Problem jednak w tym, że potencjalna lista chętnych jest krótka i trudno będzie znaleźć równoważnego przeciwnika dla Yellen, mającej wsparcie polityków po obu stronach Kongresu, oraz ekonomistów.

Tym samym w najbliższych dniach dla rynku kluczowy będzie komunikat FED w środę. Można odnieść wrażenie, że rynek wycenił już większość „gołębich” scenariuszy dla dolara. Poza jednym – rewizją w dół celu stopy bezrobocia, co miałoby utwierdzić rynki w przekonaniu, że stopy procentowe nie wzrosną wcześniej, niż w 2016 r. Taki ruch może mieć miejsce, gdyż w środę FED będzie publikował też nowe projekcje makroekonomiczne, które mogą wskazać, że poziom stopy bezrobocia na poziomie 6,5 proc. może zostać osiągnięty już na przełomie 2014/15 r.

Duża zmienność na rynkach, nocne luki na wykresach to wynik informacji związanej z osobą Lawrence Summersa. Na wykresie BOSSA USD widać, że zeszliśmy w okolicach ważnych wsparć na 68,60 pkt. – ten rejon dał w połowie sierpnia pretekst do odreagowania w górę. Czy teraz będzie podobnie? Trudno ocenić, co zobaczymy w środę po FED, ale tak czy inaczej rynek jest mocno wyprzedany, stąd też potencjalne odreagowanie w ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin jest naturalne.

d2uedbt

To stwarza szanse, że zobaczymy próbę zamknięcia nocnych luk spadkowych na parach powiązanych z dolarem. Wsparciem dla amerykańskiej waluty mogą okazać się popołudniowe dane z USA. O godz. 14:30 poznamy wrześniową wartość indeksu NY FED Mfg., która szacowana jest na poziomie 9,2 pkt., wobec 8,24 pkt. w sierpniu. Ale nie to będzie najważniejsze – o godz. 15:15 opublikowana zostanie sierpniowa dynamika produkcji przemysłowej. Mediana oczekiwań wynosi 0,4 proc. m/m przy wzroście wykorzystania mocy produkcyjnych do 77,8 proc. Niewykluczone, że odczyt będzie lepszy biorąc pod uwagę lepsze odczyty indeksów ISM w ostatnich miesiącach.

Z kolei inwestorzy operujący na wspólnej walucie powinni brać pod uwagę trzy kwestie. Po pierwsze przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego nadal pozostają dość ostrożni w kwestii potencjalnego ożywienia w strefie euro (Draghi powtórzył to dzisiaj w Berlinie), co ma głównie ograniczyć wzrost potencjalnych oczekiwań rynku na wcześniejsze odejście od luźnej polityki.

Po drugie w najbliższą środę wieczorem odbędzie się głosowanie nad pozbawieniem parlamentarnego mandatu Silvio Berlusconiego, co może dać perspektywę przyspieszonych wyborów (premier Enrico Letta już zaapelował o spokój i rozwagę). Pytanie, czy centrolewica już „oszacowała” swoje szanse w nowym parlamentarnym rozdaniu – jeżeli tak, to wybory najpewniej odbędą się późną jesienią. Rynki będą jednak obawiać się, czy nie wzmocnią one pozycji populistycznego Ruchu 5 Gwiazd.

Po trzecie – wbrew pierwszym komentarzom po wyborach w Bawarii, trudno o optymizm w kwestii kluczowego rozdania do Bundestagu, czyli federalnych wyborów 22 września. Słaby wynik FDP może wymusić scenariusz szerokiej koalicji CDU/CSU z SPD po wyborach, co może rozmiękczyć przyszłą politykę fiskalną rządu.

d2uedbt

Na wykresie EUR/USD widać, że rejon 1,3300-1,3320 to teraz mocne wsparcie. Opór to szeroka strefa 1,3375-1,3415. W perspektywie najbliższych godzin zobaczymy próbę zamknięcia luki 1,3302-55. Trudno jednak ocenić szanse zejścia poniżej 1,33.

[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31980/20130916_raport_dzienny_fx.pdf )

d2uedbt

Marek Rogalski
główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d2uedbt

Podziel się opinią

Share
d2uedbt
d2uedbt