Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
kurs

Coraz lepsze nastroje na rynkach

Piątkowy handel na złotym rozpoczął się od umocnienia naszej waluty. I tak o godz. 9:32 za euro płacono 4,1360 zł, a dolar spadł poniżej 2,90 zł (2,8960 zł).

Share
Coraz lepsze nastroje na rynkach
Źródło: DM BOŚ
d2sxgij

Z kolei frank był wart 2,73 zł. To wynik dobrej końcówki handlu na Wall Street wczoraj wieczorem, a także utrzymania zwyżki na giełdzie w Szanghaju (finalnie indeks wzrósł o 0,7 proc., chociaż w międzyczasie zniżkował, co wprowadziło nerwowość na pozostałych azjatyckich parkietach). Złotego wsparły dzisiaj rano także notowania euro, które zyskało w relacji do dolara po rewelacyjnych danych o indeksach PMI dla Francji i Niemiec. W obu przypadkach PMI Composite szacowany na sierpień znalazł się powyżej bariery 50 pkt., a w przypadku Niemiec wzrósł aż do 54,2 pkt. To pokazuje, że pozytywna passa zapoczątkowana przez odczyty PKB za II kwartał ma szanse być kontynuowana. O godz. 9:58 poznamy też odczyt dla całej strefy euro, który może pozytywnie zaskoczyć, co otworzyłoby drogę do wzrostu notowań EUR/USD do 1,4340 i dalej naruszenia tego poziomu. O godz. 9:37 kurs tej pary wynosił 1,4284.

O tym czy dobre nastroje utrzymają się przez cały dzień będzie oczywiście zależeć od tego, jak rozpocznie się dzisiaj handel na Wall Street. Na razie kontrakty terminowe oscylują wokół zera, a ważne informacje nadejdą dopiero o godz. 16:00. Wtedy poznamy sprzedaż domów na rynku wtórnym, która w lipcu mogła wzrosnąć do 5 mln, a także głos zabierze szef FED, który podczas spotkania w Jackson Hole będzie przemawiał nt. kryzysu. Jeżeli przekaz będzie optymistyczny, to może nas czekać bardzo dobra końcówka tygodnia.

EUR/PLN

Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami notowania euro ruszyły na południe. Poziom 4,15 definitywnie zamienił się w opór, a celem są teraz okolice 4,10. Dzienne wskaźniki zaczynają zakręcać i za kilka dni wygenerują (nieco spóźnione) sygnały sprzedaży. W przyszłym tygodniu można spodziewać się testowania wsparć z końca lipca w rejonie 4,0750.

d2sxgij

USD/PLN

Na fali spadku EUR/PLN i zwyżki EUR/USD notowania dolara znalazły się dzisiaj poniżej 2,90 i poziom ten zamienił się w opór. Jesteśmy coraz bliżej testowania 2,87, który to poziom zostanie szybko złamany. Nie można wykluczyć, iż dzisiaj wieczorem dolar będzie wart 2,85 (jeżeli EUR/USD wzrośnie w okolice 1,44). Dzienne wskaźniki zakręcają i są coraz bliżej wygenerowania sygnałów sprzedaży. W przyszłym tygodniu można spodziewać się testowania wsparć z końca lipca w rejonie 2,82.

EUR/USD

Notowania wyraźnie wybiły się z formacji flagi (proporczyka) w której pozostawały przez ostatnie 2 tygodnie. Kluczowym celem w perspektywie najbliższych godzin jest test okolic 1,4340 wyznaczanych przez szczyt z początku maja. Ich przełamanie jest dość prawdopodobne, biorąc pod uwagę coraz lepszą sytuację na dziennych wskaźnikach. Do końca dnia nie można wykluczyć testu 1,44, a w przyszłym tygodniu próby ataku na nowe szczyty (powyżej 1,4445).

Marek Rogalski
analityk
DM BOŚ S.A.

d2sxgij

Podziel się opinią

Share
d2sxgij
d2sxgij