Trwa ładowanie...

Coraz wyższe odszkodowania

Polacy uzyskują w sądach coraz wyższe odszkodowania od towarzystw ubezpieczeniowych. Za 1 proc. uszczerbku na zdrowiu można uzyskać 2,5 tys. zł. To prawie czterokrotnie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Klienci Europejskiego Centrum Odszkodowań w ubiegłym roku otrzymali odszkodowania na łączną kwotę ponad 160 mln zł. Dziś firma prowadzi ponad 11 tys. spraw obejmujących roszczenia na kwotę 350 mln zł.

Coraz wyższe odszkodowaniaŹródło: Fotolia
d2a5feq
d2a5feq

- Kwoty uzyskiwanych odszkodowań na drodze sądowej są znacząco wyższe niż w latach poprzednich. Jeszcze 5-7 lat temu na drodze postępowania sądowego te odszkodowania były wypłacane w kwotach około 700 zł za 1 proc. uszczerbku na zdrowiu. Dziś są to kwoty w okolicach 2,2-2,5 tys. zł - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Krzysztof Lewandowski, prezes zarządu Europejskiego Centrum Odszkodowań.

Wolniej rosną odszkodowania wypłacane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w drodze przedsądowej.

Lewandowski podkreśla, że decyzje sądów są słuszne z punktu widzenia poszkodowanych. Choć wysokość odszkodowań wciąż jest w Polsce niższa niż unijna średnia, to znacznie się do niej zbliżyliśmy. Kilka lat temu Polacy mogli liczyć na 10 proc. tego, co otrzymywali mieszkańcy Europy Zachodniej; obecnie to już ok. 50 proc.

Prezes Europejskiego Centrum Odszkodowań ocenia, że kwoty odszkodowań w Polsce będą nadal równomiernie rosły. W ciągu najbliższych kilku lat powinny się podwoić.

d2a5feq

Rośnie również liczba spraw, które wnoszą poszkodowani. W ubiegłym roku EuCO skierowało do sądów 3,2 tys. spraw, w tym roku zapewne będzie to 5 tys. W 2013 r. do spółki łącznie trafiło 25 tys. spraw. W tym roku EuCO zakłada, że będzie ich ok. 30 tys.

- Kwota, którą zgłosiliśmy do sądów w ubiegłym roku, to 136 mln zł. Chcemy, żeby w roku 2014 ta kwota przekroczyła 200 mln zł. Oczywiście nie możemy zapominać, że mamy do uzyskania jeszcze kwoty na drodze postępowania przedsądowego, czyli na drodze likwidacji przedsądowej. To jest ponad 100 mln zł do uzyskania - zapowiada Lewandowski. - Jeżeli chodzi o łączną liczbę spraw, które dzisiaj prowadzimy, to są roszczenia zgłoszone do towarzystw tak na drodze likwidacji przedsądowej, jak i na drodze likwidacji sądowej na kwotę przeszło 350 mln zł. Jest to ponad 11 tys. spraw.

Wciąż jednak niewielu Polaków wie, w jaki sposób mogą uzyskać wyższe odszkodowanie.

- Niewiele osób wie o tym, że może z powodzeniem dochodzić roszczeń odszkodowawczych za zdarzenia, które miały miejsce nawet kilkanaście lat temu. Dzisiaj mamy doświadczenia wypłaty dużo wyższych kwot niż jeszcze kilka lat temu. Na przykład w 2013 roku uzyskaliśmy odszkodowanie za jedną sprawę przeszło 1,3 mln zł - mówi Lewandowski.

d2a5feq

Grupa EuCO zajmuje się wspieraniem osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Pomaga im zdobyć odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Najpierw prowadzi negocjacje z towarzystwami ubezpieczeniowymi, a w przypadku ich niepowodzenia kieruje sprawę do sądu. Poprzez taką procedurę EuCO uzyskuje dla swoich klientów wyższe odszkodowania niż pierwsze, proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Niedawno firma pozyskała stutysięcznego klienta.

d2a5feq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a5feq