Trwa ładowanie...
d3c9178

Cytadela w Twierdzy Modlin ciągle do kupienia

Cytadela w Twierdzy Modlin ciągle jest do kupienia - przetarg w Agencji Mienia Wojskowego ma się odbyć 21 sierpnia, do 17 sierpnia trzeba wnieść 16 mln zł wadium. To trzeci przetarg na cytadelę. Cena wywoławcza wynosi, tak jak w poprzednim przetargu, 160 mln zł.

Share
d3c9178

Pierwszy przetarg w grudniu ubiegłego roku unieważniono z powodu braku chętnych. Cena wywoławcza nieruchomości, w tym długiego na ponad 2 km budynku koszar i 55 hektarów gruntów, wyniosła wtedy 220 mln zł, a wadium 40 milionów. Po unieważnieniu przetargu AMW ponownie wystawiła fragment twierdzy na sprzedaż za 160 mln zł. Warunkiem udziału w przetargu było wadium 32 mln zł, lecz i wtedy nie wpłynęło ani jedno zgłoszenie.

_ Mieliśmy sygnały, że potencjalni nabywcy mają pieniądze na kupno, jednak mogą być problemy z funduszami na remonty i inwestycje. Cena nie jest zaporowa, lecz są kłopoty z kredytowaniem _ - mówi rzeczniczka AMW Małgorzata Golińska. Dlatego tym razem Agencja próbuje zainteresować fragmentem dawnej twierdzy inwestorów zagranicznych, umieszczając ogłoszenia w docierających do nich periodykach.

Nabywca - jeśli się znajdzie - może liczyć na 50-procentową bonifikatę od wylicytowanej kwoty, ponieważ obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.

Ochrona konserwatorska nakłada jednocześnie na inwestorów pewne ograniczenia. Ogólnodostępne muszą pozostać cały teren i część budynków - w tym Wieża Tatarska, z której rozciąga się widok na zbieg Wisły i Narwi z ruinami dawnego spichlerza. Wymagane jest zachowanie historycznego układu przestrzennego, zabytkowych budynków murowanych, w tym koszar, elektrowni, bram i prochowni, które przyszły nabywca będzie musiał także restaurować i konserwować. Ochronie podlegają budowle ziemne i historyczna zieleń.

d3c9178

Możliwa jest adaptacja na cele mieszkalne - nie może to być jednak jedyna funkcja dawnych koszar, a także budowa nowych domów mieszkalnych.

Twierdza Modlin, położona 36 km na północny wschód od Warszawy, to dawny kompleks fortyfikacyjny z zewnętrznym i wewnętrznym pierścieniem umocnień i zabudowań. Wzniesione przez Napoleona i rozbudowywane przez władze carskie fortyfikacje należą do największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce.

d3c9178

Podziel się opinią

Share
d3c9178
d3c9178