Trwa ładowanie...
eurolot

Czarne chmury nad 4YOU Airlines

Spółka 4YOU Airlines jest winna Eurolot-owi pieniądze za loty czarterowe - wynika z wypowiedzi członków zarządu Eurolot podczas posiedzenia sejmowej komisji Skarbu Państwa.
Share
Czarne chmury nad 4YOU Airlines
Źródło: PAP
d1t8gmf

Spółka 4YOU Airlines jest winna Eurolotowi pieniądze za loty czarterowe - wynika z wypowiedzi członków zarządu Eurolot podczas posiedzenia sejmowej komisji Skarbu Państwa.

Kilka miesięcy temu linie Eurolot oraz nowy przewoźnik na polskim rynku 4YOU Airlines nawiązały współpracę dotyczącą rejsów czarterowych. Samoloty Eurolotu miały latać do polskich miast oraz obsługiwać wakacyjne kierunki, jak Egipt, Tunezja, Grecja i Turcja. Pierwsze rejsy z turystami odbyły się na początku czerwca br. Maszyny zabierały klientów m.in. biura podróży Alfa Star.

Z informacji Eurolot wynika, że w sierpniu 4YOU Airlines przestał jednak płacić za rejsy. Pomimo tego Eurolot je kontynuował. O to pytali posłowie z komisji Skarbu Państwa.

d1t8gmf

Rafał Baniak, wiceminister skarbu, odpowiadał że Eurolot jest w trudnej sytuacji i był zmuszony poszukiwać różnych sposobów, które mogłyby przynieść dodatkowe środki finansowe dla spółki.

- Jednym z projektów był kontrakt czarterowy z 4YOU Airlines - wyjaśnił. Jak dodał, współpraca początkowo przebiegała bez większych zakłóceń, jednak gdy pojawiły się problemy Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zleciło radzie nadzorczej Eurolotu audyt działalności czarterowej. Dodał, że opracowany przez radę raport - w ocenie MSP - wymagał uzupełnienia i obecnie jest to wykonywane.

Baniak powiedział, że trwają rozmowy pomiędzy Eurolotem a 4YOU Airlines w sprawie uregulowania rozliczeń, a jednocześnie Eurolot poczynił "przygotowania do podjęcia korków windykacyjnych", gdyby negocjacje nie zakończyły się akceptowalnym dla spółki rozwiązaniem.

- Spółka rozważa rożne scenariusze działań na dalszych etapach, aby w pełni zabezpieczyć interesy Eurolotu w dochodzeniu swoich praw do należności - mówił Andrzej Juszczyński, p.o. prezesa firmy Eurolot.

d1t8gmf

Spółka Eurolot nie podaje kwoty zaległości tłumacząc to tajemnicą handlową. 5 listopada Rada Nadzorcza Eurolot odwołała Tomasza Balcerzaka z funkcji prezesa zarządu. Równocześnie - zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej Spółki - Andrzej Juszczyński, członek zarządu ds. finansowych został p.o. prezesa zarządu.

- Decyzja o zmianach personalnych w zarządzie spółki Eurolot wynika z braku satysfakcjonujących efektów dotychczasowych działań w zakresie przeprowadzanej restrukturyzacji, zważywszy na pogarszającą się sytuację ekonomiczną spółki - podała firma w komunikacie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że zwrócił się do prokuratury o zbadanie spółki 4You Airlines pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa. Zdaniem prezesa urzędu istnieje duże prawdopodobieństwo niewykonania przez przedsiębiorcę zobowiązań wynikających z umów zawartych z konsumentami.

Dodajmy, że spółka 4YOU Airlines poinformowała we wrześniu na Facebooku, że wszystkim osobom, które zakupiły bilety lotnicze za pośrednictwem strony www.4youairlines.com oraz otrzymały potwierdzenie rezerwacji przysługuje prawo odstąpienia od umowy za zwrotem wszystkich wniesionych środków.

d1t8gmf

Podziel się opinią

Share
d1t8gmf
d1t8gmf