Trwa ładowanie...

Czarny rynek podciągnie PKB

Prostytucja, przemyt i narkotyki podbiją polski PKB - obwieszcza "Puls Biznesu".

Share
Czarny rynek podciągnie PKB
Źródło: Jupiterimages
d18a1xs

To skutek ustaleń Eurostatu i 27 członków UE. Dotąd wartość PKB była liczona od oficjalnej działalności powiększonej o tzw. szarą strefę.

Ta druga oznaczała czynności omijające opodatkowanie, ale poza tym zgodne z prawem np. pracę na czarno na budowie albo niezarejestrowane szycie odzieży.

Obecnie do statystyki ma zostać również wliczona działalność przestępcza. Na początek PKB "współtworzyć" będą panie lekkich obyczajów, przemytnicy i osoby związane produkcją i sprzedażą narkotyków. Oczywiście ich udział zostanie jedynie oszacowany, a nie dokładnie wyliczony.

d18a1xs

Do tych trzech rodzajów działalności przestępczej można dodać jeszcze jedną, charakterystyczną dla danego obszaru. Obecnie dla Polski takowej nie ma. Ale najbardziej prawdopodobny byłby handel bronią lub sprzedaż podróbek i to zarówno odzieży jak i piractwo na nośnikach elektronicznych.

Zdania ekonomistów, pytanych przez "Puls Biznesu" są podzielone. Jedni uważają, że ten zabieg pozwoli lepiej wyliczyć nasz PKB, a inni wręcz odwrotnie, postrzegają sferę przestępczości za mało zbadaną, przez co negatywnie wpływającą na dokładność obliczenia PKB.

d18a1xs

Podziel się opinią

Share
d18a1xs
d18a1xs